Podle aktuální představy vedení EU by příslušná střediska byla pod plnou kontrolou té členské země, která by je hostila, s podporou EU a jejích příslušných agentur.
Koncept EK zmiňuje týmy pracovníků Evropské pobřežní stráže (Frontex) a Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO), placené z unijního rozpočtu a čítající několik stovek lidí: stráží, překladatelů, odborníků na azylové procedury, lékařů a dalších. Měli by být schopni během 72 hodin roztřídit osazenstvo plavidla s průměrně pěti sty „zachráněnými“ migranty a registrovat je.
Následně by si migranty rozebraly členské země a EU by jim na každého přispěla finančně. Po přesunu by následovalo standardní azylové řízení, a pokud by se zjistilo, že nemají nárok na azyl, mohli by být vráceni domů. Jak ale víme, vracení migrantů je v praxi velmi obtížně realizovatelné.
Vyloďovací střediska by neměla být detenčními zařízeními či dlouhodobými tábory. Aby se migranti dostali co nejdříve do jednotlivých zemí EU. Střediska by podle EK měla mít unijní logistickou i finanční podporu. O nově zveřejněných představách EK by měli velvyslanci členských zemí poprvé diskutovat již v těchto dnech. Cílem je totiž co nejrychlejší uvedení nového konceptu vyloďovacích středisek do praxe.
SPD s těmito postupy zásadně nesouhlasí a jako jediná strana v Parlamentu prosazujeme nulovou toleranci této migrace a odmítáme diktáty Bruselu. Klíčové budou volby do Evropského parlamentu příští rok v květnu, kde je nutné, aby vlastenecké strany celé Evropy včetně SPD získaly co nejvíce mandátů, abychom mohli změnit politiku EU zevnitř směrem k Unii evropských národů (UEN), tedy k co nejužší spolupráci suverénních evropských zemí bez diktátu Bruselu. Při zachování volného pohybu občanů EU, kapitálu, zboží a služeb.