Stejná věc se dá pojmenovat více jmény. Peníze, které chce ministerstvo vybírat, jsou peníze od lidí závislých na herních automatech – lidí, kteří jsou podle moderní diagnostiky nemocní. Lidí, kteří kvůli své patologické závislosti o peníze okrádají nejen sebe, ale také své rodiny, a kteří často nakonec okrádají své sousedy, své město a končí ve vězení za peníze daňových poplatníků nebo páchají sebevraždy.
Existují špinavé a čisté peníze?
Před stoletím se státy celého světa rozhodly, že nebudou prodávat závislým narkomanům drogy, protože profitovat z něčího neštěstí je nemorální. V případě hazardu nejde o nic jiného - stát bere peníze, které pochází z neštěstí druhých, z jejich ožebračování, ze závislosti nemocných na nic nepřinášejícímu hazardu - navzdory tomu se stále snaží stát pokrytecky tvářit, že jde naopak o bohumilou činnost - vždyť ty peníze dáme na děti, na sport.
Ne - my primárně nepotřebuje více peněz na sport - my přece potřebujeme, aby statisíce sociálně ale i duševně slabých přestaly ruinovat sebe a své okolí. Jediné, co k tomu vede je plošný celostátní zákaz výherních hracích automatů a jejich internetových obdob. Hnutí Úsvit v tomto smyslu již podalo novelu zákona, kterou již projednala vláda, a příští rok ji bude projednávat Parlament.
Je jednoznačně prokázané mj. i analýzami, které si nechalo vypracovat ministerstvo financí, že se to vyplatí - škody z hazardu totiž násobně převyšují jakékoli stávající i budoucí zisky.
Tvrdit, že hazard tu je pro naše děti a sport, je hodně tvrdý populismus a pokrytectví.
Tomio Okamura - předseda hnutí Úsvit