Věci veřejné očekávají, že horní komora vyjádří negativní stanovisko vůči vládnímu návrhu. „Pokud se nestane nic neočekávaného, pak vláda dostane jasný signál, že takto špatně formulovaný zákon je potřeba přepracovat s odborníky a vést dialog napříč politickým spektrem. Naopak vítáme postoj řady předních církevních představitelů, kteří podepsali petici proti současnému vládnímu znění,“ komentuje právě probíhající dění předseda strany Radek John.
Obrovské množství majetku a těžko představitelná finanční částka má z rozpočtu čerpat miliardy po tři desítky let. „V takové situaci je zarážející, že vláda odmítla návrh na zavedení dvacetileté promlčecí lhůty jako u velké privatizace. Jsem přesvědčen, že pouze tak je možné eliminovat pokusy o majetkové spekulace a tunelování, které se odehrálo v sousedních postkomunistických zemích“ shrnuje další argument Věcí veřejných Radek John.
Věci veřejné respektují právo na vyrovnání křivdy . Náprava musí však proběhnout tak, aby nebyla vytvořena křivda nová. „Považuji za velice nešťastné výroky zainteresovaných stran posledních dní. Štvavá kampaň, která lacině těží z tématu a unáhlené výroky některých církevních hodnostářů, které církev stáhly do šarvátek každodenní politiky. To vše ve výsledku celou situaci blokuje a nebezpečně rozděluje společnost,“ hodnotí John.
Finance, které poputují hlavně na účet jedné z církví, udělají z církve jednoho z nejsilnějších ekonomických subjektů. „Je na místě si položit otázku, zda má církev nárok na finanční kompenzace v této výši a v době ekonomických obtíží,“ pokračuje John.
Vláda Petra Nečase na zákon neúměrně tlačí. Zdá se, že vítězí ukvapená rychlost nad kvalitou, navíc vše má přijít v ekonomicky těžkých časech, kdy hrozí prohloubení hospodářské krize. V takové chvíli se zavázat k dalším mandatorním výdajům je rizikové a naprosto nezodpovědné. „Z církevního narovnání se stává partička pokeru, kde stát hraje bez ohledu na karty. Ač nerad, musím konstatovat, že někteří církevní představitelé svými vstupy do politiky celou situaci jen vyostřují a společně se podílí na burcování celospolečenské nenávisti,“ uzavřel Radek John.