Na workshopu se sešli zástupci krajské samosprávy, obcí kraje Vysočina i zástupci privátního a akademického sektoru, aby se seznámili s předpokládanými výstupy projektu a jejich možného uplatnění v rámci místních samospráv.
Na workshopu byl účastníkům představen program Interreg IVC, projekt eCitizen II a model VALMA finského města Tampere, který by měl být v upravené podobě implementován v těch obcích kraje Vysočina, které o pilotní testování služeb eParticipace projevily zájem. V současné době se jedná o Nové Město na Moravě, Náměšť nad Oslavou, Velké Meziříčí, Okříšky, Humpolec a Třebíč .
Workshop pokračoval představením technologického zázemí kraje Vysočina a vybraných obcí s důrazem na služby eParticipace. V odpoledním bloku pak došlo k setkání zástupců IT oddělení obcí, které projevily zájem o transfer modelu VALMA a členů projektového týmu eCitizen II. Výsledkem živé diskuse byla dohoda o vzájemné spolupráci na navržení systému implementace modelu VALMA. Zástupci vybraných obcí se pak společně s členy projektového týmu vypraví v září na studijní cestu do finského Tampere.
Radní pro informatiku kraje Vysočina, Zdeněk Ryšavý, k tomu poznamenává: „Informatika a využívání moderních technologií je jednou z dlouhodobých priorit kraje Vysočina, na které spolupracujeme s městy a obcemi. Zavádění prvků eParticipace – česky řečeno zapojování veřejnosti do rozhodování samospráv prostřednictvím informačním technologií, např. internetu pokládám za velmi důležité pro rozvoj občanské společnosti. Kraj Vysočina tuto oblast využití ICT maximálně podporuje a sám jde obcím příkladem. Projekt eCitizen II může významnou měrou přispět k rozvoji služeb eParticipace na Vysočině; velmi důležité bude vhodné navržení a pilotní testování některých nových elektronických služeb, inspirovaných modelem VALMA. Věřím, že občané kraje Vysočina budou tyto služby, které jim umožní přímo ovlivňovat rozhodovací procesy místních samospráv, hojně využívat“.
Více informací o projektu: http://www.kr-vysocina.cz/ecitizen-ii/ds-301512/p1=38699