„Lokalita Drásov je jedním z opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, která minulý týden schválila vláda. Na první etapu rekonstrukce části vodovodního přivaděče, který začne letos a skončí příští rok, půjde zhruba 80 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Vodárenská nádrž Boskovice prochází úpravami a modernizací, aby splnila zejména nejnovější požadavky na bezpečnost vodních děl za povodní. Rekonstrukce hráze, zahájená v létě 2017, bude dokončena v první polovině letošního roku. „Stavební práce na hlavních objektech jsme již dokončili a v současnosti vodní nádrž plníme. Vodní nádrž má totiž velký význam pro nadlepšování průtoků v řece Svitavě v období sucha, kdy přirozený průtok v řece může klesat pod hodnoty zajišťující biologickou a ekologickou funkci vodního toku. Aktuálně jsou zvažovány s ohledem na klimatickou změnu možnosti obnovení vodárenského odběru vody z nádrže,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Stavební práce při rekonstrukci vodní nádrže Boskovice spočívaly zejména ve zvýšení kapacity přelivu, skluzu a vývaru, úpravě odpadního koryta, úpravě horní části těsnícího jádra a navazujících úpravách koruny hráze. Celkové náklady na rekonstrukci vodního díla Boskovice jsou 153 mil. Kč.
Povodí Moravy, s. p. v současnosti realizuje či připravuje řadu projektů za stovky milionů korun, jejichž cílem je posílení vodních zdrojů v suchem nejvíce postižených krajích. Mezi nejvýznamnější patří výstavba vodní nádrže Vlachovice ve Zlínském kraji, rekonstrukce přivaděčů do vodárenské nádrže Hubenov na Vysočině, rekonstrukce vodárenské nádrže Koryčany či zvýšení hladiny vodní nádrže Nové Mlýny. Současně s tím probíhá optimalizace manipulačních řádů velkých vodních nádrží tak, aby mohly poskytovat dostatek vody i v obdobích dlouhotrvajícího sucha.
Současně s opatřeními na vodních nádržích, realizuje Povodí Moravy také rozsáhlá přírodě blízká opatření na vodních tocích, která významně přispívají zadržení vody v krajině.