Na jihlavské třídě Legionářů stavebně připravuje Kraj Vysočina odpovídající zázemí pro krajské organizace Pedagogicko-psychologická poradna a Speciální pedagogické centrum Vysočina, Alzheimer poradna spadající pod Domov Ždírec nebo Intervenční centrum a pracoviště podpory náhradní rodinné péče, které v regionu zajišťuje Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina. „Vedle specializovaných a upravených prostor pro odborné činnosti se v objektu počítá s provozem přednáškových a výukových místností nebo menším výstavním prostorem zaměřeným na environmentální výchovu. V objektu zůstanou zachovány vybrané stavební prvky přiznávající rukopis původních architektů první republiky např. kamenné schodiště s retro zábradlím, vysoké stropy,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
Stavební práce uvnitř třípodlažní budovy na hranici historického jádra Jihlavy s jedním podzemním podlažím začaly v lednu 2019 a organizace by se do nového mohly začít stěhovat už začátkem příštího roku, kdy bude budova vybavena nábytkem. Kromě rozsáhlých dispozičních úprav interiéru, včetně nových izolací, vyrovnání podlah a oprav omítek, dojde i na výměnu poškozených střešních šablon, na výměnu oplechování nebo celkovou rekonstrukci topného systému s novými plynovými kondenzačními kotly. Vyměnit se musí rovněž přípojky vodovodu, kanalizace a plynovodu. „Viditelnou změnou vnější podoby objektu a rovněž k zajištění bezbariérovosti přispěje nový přisazený prosklený výtah umístěný ve dvoře. Celkové náklady rekonstrukce ve výši 62 milionů korun jsou 20 milióny korun financovány z prostředků EU prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu,“ doplňuje Martin Kukla.
Rohový objekt na ulici Legionářů je podle jihlavských architektů jedním z prvních školních budov, které byly v městě Jihlava za první republiky postaveny systémem železobetonové skeletové konstrukce. Byl postaven podle strohého, na svou dobu typického projektu upřednostňující maximální funkčnost před zdobností.