Proti poplatku, který platí živnostníci autorským správcům za zprostředkování rozhlasového a televizního vysílání zákazníkům, vystupují Piráti dlouhodobě. V posledním veřejném prohlášení na webu OSA ze dne 20. března (ZDE) jsem postrádala konkrétní informace. Nechyběl v něm však absurdní návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který by zavedl nucené kvóty českého hudebního a audiovizuálního repertoáru v lokálních médiích. Za prezentovanou myšlenkou se může skrývat i další výběr peněz, které sice OSA nějakým způsobem autorům přerozdělí, avšak vzhledem k netransparentnímu hospodaření skrytě. Především ale považuji takové svazování rukou televizním a rozhlasovým tvůrcům za nepřípustné.
Ve věci autorských poplatků jsem se obrátila dopisem – poté, co jsem zjistila, že datová schránka OSA je zablokovaná pro příjem zpráv – na předsedu představenstva OSA Romana Strejčka, abych získala informace o postojích a případných opatřeních vůči umělcům, jejichž činnost OSA živí, a rovněž o tom, jak se zachovají k živnostníkům, jejichž platby za zprostředkování přerozdělují. Od pana Strejčka jsem obratem dostala ujištění, že provozovatelům, kteří v důsledku vládních opatření museli uzavřít provozovnu, budou autorské poplatky odpuštěny a případné platby uskutečněné s předstihem vráceny. OSA také avizuje odložení dalších plateb až o 90 dnů a rozložení splátek do 12 měsíců. Byla zmíněna též finanční pomoc z tzv. Fondu solidarity, ze kterého bylo údajně vyplaceno autorům na 4,5 mil. kč.
Podobu klíče pro rozdělování i počet autorů se nyní pokouším zjistit. Situaci budu samozřejmě dále sledovat a pokusím se nejen informovat veřejnost, ale v rámci možností i přispět k pozitivnímu vývoji.