Mgr. Martina Berdychová

Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.04.2020 11:17:00

Nálezci železné sekery na Jičínsku patří odměna

Nálezci železné sekery na Jičínsku patří odměna

Rada Královéhradeckého kraje rozhodla o vyplacení odměny ve výši 60 tisíc korun nálezci železné sekery na území obce Bašnice na Jičínsku.

Jedná se o zcela ojedinělý nález nejen v národním, ale i ve středoevropském měřítku, vyrobený na našem území mezi 9. a 10. stoletím. 

„Nálezce našel v lese při okraji obce Bašnice zkorodovanou železnou sekeru. Správně odhadl, že by mohlo jít o cenný předmět. Obratem kontaktoval pracovníky hradeckého Muzea východních Čech, kteří při důkladném prozkoumání zjistili, že podle způsobu provedení a výzdoby sekery jde o zcela ojedinělý nález. Můžeme ho datovat mezi deváté a desáté století,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, do jejíž gesce spadá oblast kultury.

Jedná se totiž o železnou sekeru-bradatici s obdélníkovou čepelí a obloukovitým břitem. Dolní část čepele je zúžená v místě paty a s násadním otvorem je spojena úzkým krčkem. V ose násadního otvoru jsou částečně dochovány ostny, týl sekery je tupý a má obdélníkový průřez. Na obou stranách čepele jsou vyobrazeny dvojice ptáčků, nad nimi v místě připojení krčku je křížek a na jedné straně pod dvojicí ptáčků jsou ještě dvě hvězdy a křížek. Po obvodu čepele prochází linie, která je v pravidelných odstupech přesekávaná krátkými čárkami. Tato linie pokračuje až na týl a stejným způsobem jsou zdobeny i násadní trny. Na hřbetu je pět trojúhelníků, obrysy dalších tří trojúhelníků jsou na týlu sekery. Výzdoba je provedena tauzií a plátováním, což je na raně středověkých sekerách poměrně výjimečné.

„Nálezy seker jsou na našem území poměrně bohatě zastoupeny, ale v případě této sekery z území Bašnice se v kombinaci jejího miniaturního provedení a výzdoby jedná o zcela ojedinělý nález, a to nejen v národním, ale i ve středoevropském kontextu,“ doplňuje náměstkyně Berdychová. Kulturně historická hodnota nalezené sekery je 600 tisíc korun. Vzhledem k jejím menším rozměrům (délka je 105 mm) lze předpokládat, že se jedná o předmět, který měl symbolický význam.

Nález je nyní majetkem Královéhradeckého kraje a v současnosti se nachází v Muzeu východních Čech, jehož zřizovatelem je kraj. Nálezce této sekery má právo na odměnu na základě určení Archeologického ústavu, a to ve výši 10 % hodnoty nálezu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama