„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr s tím, že obnova letos čeká hodiny na dalších čtrnácti objektech. „Opravy se tak dočkají například i hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodal.
Nejdříve jsou hodiny prohlédnuty na místě. „Teprve poté, co zjistíme, v jakém stavu jsou, demontujeme je a přesuneme k dílenské opravě. Během ní obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Ty, které to potřebují, opravujeme,“ popsal předseda představenstva THMP Tomáš Jílek a doplnil: „Z dílny hodiny putují zpět na věž, kde jsou kompletovány a uvedeny do provozu. Na závěr ještě vždy děláme revizi elektrické instalaci po opravě.“
Historie pražských hodin sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. „I v tomto oboru bychom rádi modernizovali a zejména na uličních hodinách plánujeme nasadit dálkové řízení a dálkové seřizování tak, aby nám lidé nemuseli volat, že po výpadku elektrické proudu přišli pozdě třeba na schůzku,“ představil s nadsázkou plány společnosti Tomáš Jílek.
Hlavní město Praha má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin. Již druhým rokem se o ně stará společnost THMP, která současně spravuje pražské veřejné osvětlení a městský kamerový systém.