Většinu malých podnikatelů a s r. o. zajímá, zda a kdy dostanou kompenzační bonus tzv. Pětadvacítku. „Všichni se shodneme, že peníze tito lidé dostat musí a to především rychle. Vše lze udělat v podstatě obratem, přičemž peníze by putovaly v řádu dní ze státní kasy formou příspěvku fyzické osobě,“ uvedl Jan Bartošek, poslanec a místopředseda KDU-ČSL.
Zůstane na opravy?
Ministryně financí však dále trvá na tom, aby část peněz šla z kasy obcí, měst a krajů, což způsobí v rozpočtech „díru“ ve výši 14 miliard korun. Tyto peníze pak budou městům chybět na běžné provozní záležitosti, jako je podpora sportu, zajištění autobusové dopravy do zaměstnání, k lékaři a do škol nebo na provoz místních knihoven či mateřských školek.
„To nesmíme dopustit. Tyto peníze musí zůstat obcím, které za ně mimo jiné dají práci místním lidem a navíc tak dojde například k opravám chodníků, poseká se místní zeleň nebo se zajistí doprava cisteren s vodou do obcí, které trpí nedostatkem vody,“ komentoval současný stav Bartošek.
Nesmíme obce nechat na suchu
Pokud se ministerstvu financí podaří přenést jednu třetinu nákladů na obce a kraje, budou finanční dopady pro místní obyvatelstvo razantní. „Ministerstvo financí argumentuje dorovnáním formou dotací, ale musíme si uvědomit, že dotace rozhodně nedostanou všichni, dostane se jen těm, kdo splní kritéria a budou vybráni. Co budou dělat obce, které na dotaci nedosáhnou? A co budou dělat obce, které na ni sice dosáhnou, ale nebudou mít peníze na dofinancování či předfinancování? Všichni vědí, že dotace nejsou stoprocentní a obec se musí na projektu finančně spolupodílet,“ upozorňuje Jan Bartošek.
KDU-ČSL je rozhodnutá oslovit poslance napříč poslaneckými kluby, aby si uvědomili, že i případná příprava projektů pro dotace sebere obcím další peníze, které nyní mohou použít dle vlastního uvážení, stejně jako oněch 14 miliard, pro které už měly naplánované v rámci rozpočtu konkrétní využití. Vždyť kdo jiný než lidé, kteří v obci přímo žijí, ví lépe, co a kdy obec a jejich obyvatelstvo potřebuje?