Přináším rozhovor, který byl zveřejněn v nedávno vyšlé v Třešničce. Ta je ke stažení i v pdf (odkaz je na konci). Odpovídám na otázky týkající se plnění našich priorit ve Středočeském kraji v aktuálním volebním období. Věnuji se ale i pandemii a nezapomínám ani na některé body, na které se chceme soustředit v období příštím.
Otázka: Pomalu končí další zastupitelské období a určitě je již na čase hodnotit, co se v něm komunistům podařilo.
Pro nás to určitě jednoduché období nebylo. V posledních krajských volbách jsme získali jen osm mandátů, předtím to bylo 19. A téměř celý první rok jsme byli v opozici, v které se program realizuje těžko. Upozorňovali jsme v něm na nezvládnutou dopravní integraci na Kladensku nebo na chaos v podávání žádostí o kotlíkové dotace, přes naše úsilí bylo ale zrušeno proplácení pohotovostních poplatků i žákovské jízdné, chystalo se pomalu rušení některých škol i slučování či likvidace kulturních institucí. Připravovalo se i memorandum s pražským arcibiskupstvím, které by mu třeba otevřelo i dveře do našich škol. Pak přišla ale změna – dosavadní koalice se rozpadla a my začali na základě programových podmínek podporovat menšinovou vládu ANO a ČSSD.
Otázka: Tím myslíte 7 programových bodů, o které se opíráte. A jak se je daří prosazovat?
S realizací jsme společně začali hned po změně koalice, některé body se podařilo dovést do úspěšného konce rychle, na některých se stále pracuje. Doufám ale, že i přes pandemickou krizi a nouzový stav je zvládneme úspěšně do konce období splnit.
Otázka: Zmínil jste koronavirus, na ten pohlížíte jak?
V prvé řadě je třeba ocenit obrovskou odvahu a nasazení všech lidí v první linii, ve zdravotnictví, v sociálních službách, složkách integrovaného záchranného systému, v otevřených prodejnách. Chtěl bych ale ocenit i neočekávanou solidaritu mezi námi, která se projevuje vzájemnou pomocí, ať již šitím roušek nebo nákupy, tolerancí, ale i spoluprací na řešení bez ohledu na barvu dresu.
Lidé sami tak svým úsilím nahrazují místa, kde selhal současný systém. Krizi zvládneme, bezpochyby. Ale pravdou je, že svět a také naše země již nikdy nebudou jako předtím. Stále více lidí si začíná uvědomovat, že není nesmyslný dlouhodobý požadavek komunistů na soběstačnost, nejen v potravinářství, ale i v dalších klíčových komoditách. Že není nesmyslný náš požadavek mít pod kontrolou státu strategicky významné zdroje, že nebyl nesmyslný ani systém branné výchovy ve školách a systém civilní ochrany včetně skladů, který byl zrušen v devadesátých letech. Že naopak hrozbou pro bezpečnost bylo třeba rušení infekčních lůžek, které i v našem kraji prováděla ODS.
Mnoha lidem je už jasné, že žebříček skutečných hrozeb pro naši zemi nezačíná Ruskem a Čínou, ale právě živelnými pohromami či epidemiemi. V souvislosti s těmito hrozbami není správná otázka, zda přijdou, ale jen kdy přijdou. A rozhodně bychom na ně měli být připraveni. Vojenské jednotky pro boj v poušti nebo útočné vrtulníky nám v tom určitě nepomohou…
Každopádně před námi nyní stojí úkol plně obnovit život v našem kraji, restartovat i ekonomický růst, který v řadě oborů dostal značnou ránu, což dopadá i na naše občany.
Otázka: Určitě to bude téma i pro další období, ale vraťme se k těm prioritám…
Budu se opakovat, ale zkusím to stručně.
První prioritou bylo opětovné zavedení žákovského jízdného. Byl schválen model tzv. Středočeského jízdného, cílený na žáky a studenty, kteří bydlí v kraji, a na seniory 65+. Ti jezdí v našem kraji zdarma, byť se časové jízdenky proplácejí až zpětně.
Druhou prioritou bylo zabránit privatizaci a vyvádění veřejných služeb. Také to se podařilo, nedošlo k další privatizaci zisků a socializaci ztrát, naopak byly učiněny kroky, které by ziskové provozy dostaly opět pod naši kontrolu tak, abychom ze zisků mohli sanovat ztrátové provozy. Třeba ve zdravotnictví přibývají lůžka následné péče, která byla předtím zprivatizována.
Třetí prioritou bylo garantovat minimálně současný rozsah i kvalitu zdravotní, sociální péče i dalších služeb včetně rozsahu dopravní obslužnosti. Tady se podařilo zabránit nesystémovému slučování škol v Kunicích se školou v Jílovém, nebo v podstatě rušení Gymnázia v Čelákovicích či SOŠ v Liblicích. Zkvalitňuje se v rámci postupující integrace i dopravní obslužnost. Dochází k navyšování kapacit sociálních služeb, byl otevřen nový domov seniorů v Žižicích.
Čtvrtou prioritou je zaměření fondů kraje na základní občanskou vybavenost, v prvé řadě na kanalizace a vodovody u malých obcí. Množství prostředků pro malé obce se neustále zvyšuje, na vodovody a kanalizace se přesouvají i prostředky v rámci Infrastrukturního fondu, pracuje se na propojování vodohospodářských soustav, spuštěn byl dotační titul, který umožňuje malým obcím půjčit si na spolufinancování, i titul, který umožňuje přípravu projektů pro další období.
Pátou prioritou je bezpečnost, včetně pomoci dotvořit síť služeben Policie ČR, které zejména v malých obcích a okolo Prahy chybí. Tam jsme narazili na nedostatek policistů, hledali jsme tedy cesty, jak pomoci v oblasti bezpečnosti. Máme řadu společných projektů a nyní diskutujeme možnost zřídit dotační titul či tematické zadání, v jehož rámci by se dalo čerpat na služebny, ale i na další bezpečnostní opatření.
Šestou prioritou bylo Sjednocení podpory významných akcí z hlediska cestovního ruchu s kulturními akcemi a vytvoření koncepce podpory významných kulturních a turistických aktivit v kraji s pravidelnou finanční podporou – to již funguje druhým rokem.
Poslední prioritou bylo zavedení programu energetických úspor pro příspěvkové organizace s každoročním vyhrazením prostředků na financování/kofinancování. To se také realizuje přes velké projekty financované z budoucích úspor nebo z programu malých energetických úspor.
Nutno ale říci, že v programovém prohlášení Rady kraje je obsaženo z našeho programu mnohem více bodů, které se také plní…
Otázka: Takže to tedy v rámci koalice funguje?
V rámci nastavených pravidel určitě, i když vnímáme i mnohé nevýhody toho, že nemůžeme uskutečňovat náš program přímo. Sice se bez hlasovacího práva účastníme Rady kraje, probíhají politická jednání, kde se řeší klíčové otázky i spory, které logicky také přicházely, na řadu věcí jsme měli prostě jiný názor, ale možnosti v nastaveném modelu podpory krajské vlády jsou prostě limitovány.
Otázka: A už víte, jak byste chtěli v kraji pokračovat?
Klíčové bude určitě rozvíjet zdravotnictví. A to zejména v našich zařízeních, i když se nezříkáme přispět k řešení situace i v oblastech kraje, kde zprivatizovaná zařízení potřebnou péči neposkytují. Nesouhlasili jsme s privatizací zdravotních zařízení, nemáme problém je či ohrožené služby převzít.
Pod tíhou koronaviru zapadlo také důležité téma sucha a záboru zemědělské půdy, které se objeví v plné nahotě opět již toto léto. Razíme heslo „Ani hektar zemědělské půdy na sklady, ani litr vody nazmar“ a vnímáme to jako zásadní úkol, kterému se chceme věnovat. S tím souvisí i podpora domácí zemědělské produkce a soběstačnosti.
Chtěli bychom rozšířit pomoc zejména malým obcím o podporu služeb v nich, dlouhodobě stojíme o jejich oživování, aby se nestávaly pouhými noclehárnami. A to docílíme nejen dotacemi na infrastrukturu, kulturní aktivity, knihovny, ale i udržením dalších služeb. Ať již se jedná o obchod, poštu nebo ordinaci. Ostatně, inspiraci můžeme najít i v jiných krajích.
Letos také měla být dokončena integrace dopravy. A tak se mimo dalšího rozvoje hromadné dopravy budeme zaměřovat i na zkapacitnění přetížených úseků a na zvýšení kvality cestování.
Novým způsobem chceme podpořit i bytovou výstavbu. Ta je sice záležitostí státu, měst a obcí, ale my jsme našli model, jak do nové bytové výstavby zapojit i kraj. Podpořil by zkrátka určitým podílem na investici obec, aby byty postavila, a za to by se část kapacity bytů vyhradila pro policisty, zdravotníky, učitele a další potřebné profese. Ve společných prostorách by navíc mohly být poskytovány i jiné potřebné služby.
A dalších cílů máme samozřejmě mnohem více.
---
Třešnička je ke stažení na https://sckr.kscm.cz/cs/aktualne/nase-informace/stredoceska-tresnicka-3-vydani-jaro-leto-2020