Evropský parlament stojí za Hongkongem
Ještě jedna rozprava a hlasování z červnové plenárky stojí za trochu pozornosti. Jde o rezoluci vyjadřující podporu Hongkongu a odsouzení plánovaného zavedení nového bezpečnostního zákona, které požaduje Peking.
Evropská unie ctí čínskou politiku „jedna země, dva systémy“. Současná situace je, ale porušením této politiky a zároveň několika mezinárodních a lidskoprávních smluv (hlavně čínsko-britského prohlášení z roku 1984).
Rezoluci společně připravilo pět politických frakcí a byla schválena 565 hlasy (chyběl hlas pro od poslance ODS Jan Zahradil, pro kterého buďto není chování čínských autorit ve vztahu k této demokratické enklávě problémem, a nebo, v duchu politiky ex-premiéra Nečase a jeho odsudku "dalailámismu", jsou pro něj ekonomické vztahy s Čínou důležitější, než dodržování mezinárodních dohod a ochrana lidských práv)…
Je pravdou, že s Čínou na mezinárodním poli musíme spolupracovat. Pokud chceme například vyřešit klimatickou krizi, zapojení Číny je nezbytné. Na Číně jsme také (z mého pohledu až příliš) závislí ekonomicky…ale nic z toho by nás nemělo zastavit před tím, abychom upozorňovali na porušování lidských práv a požadovali nápravu bezpráví, které se v Číně a nyní i v Hongkongu dějí lidem, kteří se postaví režimu, nebo kvůli jejich náboženství, či původu.
Jsem rád, že parlament v tom má jasno a těší mne, že i na úrovni EU zaznamenávám stále větší ochotu jasně vystupovat třeba proti neférovým obchodním praktikám Číny i jasně pojmenovávat její snahu o politickou interferenci ve formě propagandy.
Doufám, že to vše je začátkem mnohem více vyváženého vztahu. A ještě víc doufám, že naše snaha podpory demokracie v Hongkongu či na Taiwanu přinese aspoň nějaké plody.