Na demonstraci jsem v projevu řekl: Sešli jsme se zde před budovou Správy Národního parku a CHKO Šumava, abychom tomuto správci ochrany přírody vyjádřili nedůvěru.
Vyčítáme jim, že nebyli schopni řádně ochránit Boubínský prales a okolní Národní přírodní rezervaci uchovat ve stavu v jakém jim byla předána předchozími generacemi.
Vyčítáme jim, že brání efektivní ochraně lesů, která je nutná k zachování vzrostlých lesů v obrovském lesním komplexu hory Boubín, která plní všechny blahodárné funkce. Aby oplocený prales (47 ha) zůstal tím co byl a jako bezzásahový, tak se vždy muselo zasahovat proti kůrovci v širokém okolí. Lesníci dokázali, že i motorová pila je nástrojem ochrany přírody.
Po
r. 2002 začala pronikat do státní správy ideologie, která
opovrhovala lesníky a zasahováním. Výsledkem několika hazardních
správních rozhodnutí od této doby je prales jako buková
monokultura - a ne přirozená směs dřevin s převahou smrku ve
stáří až 500 let. To již není evropský unikát. To jim
vyčítáme. Přeměna
pralesa a okolní rezervace (670 ha) není výsledkem moci přírody
- je výsledkem zdivočelé státní správy zde v této budově.
Z demonstrace vzešla "Vimperská výzva" adresovaná Vládě ČR, MŽP, Správě NP a CHKO Šumava. Výzva mimo jiné obsahuje požadavky:
Aby Státní správa ochrany přírody zrušila rozhodnutí o NPR Boubínský prales z 15. 6. 2020, které je nezákonné, protože je vydáno v rozporu s plánem péče z r. 2015 a nereflektuje současnou kalamitní situaci v ČR. Uvedené rozhodnutí je špatné, protože:
- Brzdí a znemožňuje účinné zásahy proti kůrovci.
- Nově rozšířené bezzásahové území o rozloze 55 ha má zásobu smrku atraktivního pro kůrovce v řádech tisíců kubíků. Po jejich přeměně v kůrovcové souše spolu se soušemi na ostatním území rezervace lze očekávat, že v NPR a v jejich okolí bude napadeno několik tisíc hektarů vzrostlých lesů. Výsledkem rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava je již v současné době odumření téměř všech smrků v oploceném pralese.
- Z důvodu velkého množství odumřelých stromů v bezzásahové části dojde k uzavření turistické stezky v úseku jezírko - Knížecí cesta kolem oplocení pralesa na vrchol Boubínu; nebo kácení stromů v oplocené části pralesa z důvodu ohrožení životů veřejnosti.
Výzva požaduje, aby Státní správa ochrany přírody vydala nové rozhodnutí o NPR Boubínský prales, které odpovídá objemu napadeného dřeva a povede k účinným zásahům na zastavení gradace kůrovce.
- Žádné dříví se nebude přibližovat ani odvážet a tak do NPR nevjede žádný mechanizační prostředek (mimo cesty). Tím nebude nijak les poškozen.
Chce to změnu - ale ne Piráty
Naprostá většina veřejnosti chce i nadále chodit kolem oploceného Boubínského pralesa (47 ha) a v něm VIDĚT STAV ve vrcholné fázi vývoje lesa (tj. přirozená směs dřevin s převahou smrku ve stáří až 500 let) - a NE PROCESY, které tam probíhají (tj. mladý les s převahou buku). Na takovou podobu pralesa s okolním kulturním lesem je široká společenská objednávka a ne na podobu velkoplošné divočiny, které je v NP Šumava 29 000 ha.
Výsledkem
zdivočelé státní správy ochrany přírody jsou stovky suchých
stromů kolem turistické cesty v úseku jezírko - kolem oplocení
pralesa, které ohrožují život cca 90 000 turistů, kteří tudy
ročně projdou. Po uzavření cesty bude putování na vrchol
Boubínu o 3 km delší.
Tímto chci občanům připomenout, že téma zničených lesů Šumavy a Boubínu jsou také součástí programu hnutí Změna 2020 ve volbách do Zastupitelstva Jihočeského kraje. Deset let působení Jiřího Zimoly jako hejtmana a kandidáti Změny 2020 jsou čitelní veřejnosti i v tom, že odmítají bezzásahovou politiku NP a CHKO Šumava.
Veřejnosti
čitelní se však staly i členové České pirátské strany, kteří
se radují ze suchých lesů v parku a na Boubínu. A nejen to.
Ideologickým cílem Pirátů je prosadit "ostrůvky divočiny o
rozloze min. 1 000 ha" na území celého Jihočeského kraje.
Proto, CHCE TO ZMĚNU, ale bez Pirátů.
Petr Martan
kandidát za ZMĚNU 2020
poradce v lesnictví a životním prostředí