Podle předsedy Soukromníků Petra Bajera je to jednoznačné kupování voličů. "Chovají se dle hesla - padají nám preference, tak přidáme cílové skupině, která nás volí. Jestli toto opatření má být odškodněním za to, že někdo musí nosit roušky, tak ty přece musí nosit každý, i děti. Dobře, dejme tedy rouškovné všem," míní Petr Bajer.
Dodává, že v době, kdy má být státní rozpočet ve schodku půl bilionu nebo dokonce 600 miliard korun, je zavedení rouškovného totální hazard s financemi státu. "I senioři by si měli uvědomit, že jim sice přijde nějaká ta koruna navíc, ale tohle absolutně nesystémové opatření budou platit
v budoucnu jejich vnoučata," říká předseda Soukromníků.
Vládní kabinet si chce podle něj jen udělat takzvaně "oko" u důchodců. "Nepřemýšlí se tady ale vůbec o tom, proč raketově stoupají ceny potravin, rychleji, než výše důchodů, proč stoupají náklady na energie a další. Opět je to jen panika, padají nám preference, tak si je musíme před senátními a krajskými volbami za státní koupit. Vládnou nám lidé, kteří sice umějí nosit pěkná saka, vystupovat na veřejnosti, ale neumějí řídit stát v době krize," zdůrazňuje Petr Bajer.
Populistické opatření původně z dílny hnutí ANO navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová /ČSSD/ ve výši šest tisíc korun pro každého důchodce, pokud by se jednalo o věkovou skupinu nad 65 let, pak by přídavek dostaly zhruba dva miliony lidí, tedy i potencionálních voličů. "Podle navrhovatelky by to mělo být jakési odškodnění za stres a sociální izolaci seniorů v době pandemie. Pak ale paní ministryně tuto skupinu stigmatizuje jako nemohoucí, což je nepřijatelné," uzavírá předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.