„Dětské skupiny fungují v České republice již několik let, hlavním důvodem umisťování dětí do dětských skupin je nedostatek kapacit v některých mateřských školách a návrat rodičů na trh práce. Pro děti mladší tří let je potřeba speciální péče. Já osobně preferuji, že takto malé děti mají být s matkou doma. Samozřejmě jsou různé situace, kdy rodiče rádi využijí nabízené možnosti péče i o děti mladší tří let,“ sděluje senátorka Vítková.
Péče v dětských skupinách je nastavena na velmi dobré úrovni a flexibilní podmínky jsou výhodné pro rodiče. Novela zákona o dětských skupinách počítá jednak s přejmenováním na jesle a možností umístění dětí od 6 měsíců věku. Služba by měla být pouze pro děti do 3 let. Zavádí se také stabilní financování ze státního rozpočtu. Nové změny by měly platit od 1. července 2021 a přechodná doba pro stávající dětské skupiny je nastavena do 31. srpna 2024. „Vždy jsem brala dětské skupiny jako doplněk k mateřským školám, ne jako konkurenci. Na řadě míst společně tyto instituce spolupracují. Samozřejmě existují různé možnosti dle lokalit. Jiné možnosti nabízí velká města a malé obce a existují také velké rozdíly ve financích.“
Diskuze na workshopu byla velice bouřlivá. V rámci předškolního vzdělávání byla pozitivně kvitována snaha senátorky Jaromíry Vítkové iniciovat vznik stálé mezirezortní skupiny složené z MŠMT, MPSV a MF, doplněné zástupci ze Senátu a Poslanecké sněmovny. „Mám radost, že výsledky jednání kulatého stolu k mateřským školám a semináře k dětským skupinám přinášejí na tomto Fóru pozitivní odezvu. Všichni vyjádřili, že Stálá mezirezortní skupina by byla jistě přínosem. Je důležité se setkávat, informovat se a hledat společná řešení,“ zakončila senátorka Vítková.