Omlouvám se za příkrost, ale je to zcela nekompetentní blábol.
Již to, že se naše země před mnoha týdny dostala na "červený sezam" zemí, ze kterých po návratu dojde na karanténu nebo testování, zasáhlo ekonomiku. Neb část ekonomiky stojí třeba na turismu.
Zavření divadel či zákaz koncertů, znamená velkou ekonomickou ztrátu pro ty, co v této oblasti podnikají. Nejen herců, ale tisíců lidí, bez kterých by tato pro život důležitá aktivita neprobíhala.
Nejen omezení otvíracích hodin restaurací či kaváren, ale to, že část lidí z opatrnosti do nich nejde, má drtivé dopady na mnoho lidí, co v nich pracují.
A stejně tak se dotkne tisíců lidí omezení dětských kroužků či posiloven. To, co se zdá být pro vládní experty otázka "volného času" (zřejmě srovnatelná se sázením ředkviček na zahrádce) je pro mnoho lidí způsob obživy. A pomíjejí, že postupující "dobrovolný lockdown" (nikoliv jako zavření, ale stačí jen podstatné omezení), který nyní vystřídá lockdown "povinný", s sebou nese již nyní velmi vysoké škody. Škody ekonomické, samozřejmě.
To, že vláda nechápe, že ekonomika není jen to, kde je komín, ze kterého se kouří (a nestačí ani k tomu přidat firmy, které spadají do holdingu pana premiéra, které komín nemají), ale mnohem širší vějíř všech možných aktivit, která zajišťují naši, dnes ohroženou stabilitu a prosperitu, je šokující defekt. A nesmírná arogance, která z tisíců lidí dělá lidi, kteří jsou zaměstnáni podle představ vlády aktivitou, která není důležitá. Je to chyba, která vede vládu ke špatným rozhodnutím.
Mimochodem, místopředsedou Havlíčkem zmíněné výše kompenzací (v řádu stovek milionů) pro některé zvláště zasažené sektory, zní velmi podivně v kontextu toho, že vláda letošní deficit nafoukla kvůli krizi o stovky miliard a to stejné chce dělat příští rok. Ale přesně to odpovídá tomu, že místa, kde se netočí kola, nepálí se tam uhlí nebo tam nejezdí desítky kamionů denně, které vozí něco tam a zpět, ekonomikou prostě není. A basta.