Všichni si jistě vzpomenou na rozsáhlé povodně v letech 1997, 2002 nebo 2006. V letech 2015–2019 se naopak projevovalo velmi suché období. Zároveň každoročně dochází k bleskovým povodním způsobenými intenzivními lokálními srážkami. V tomto týdnu došlo k povodňovým situacím ve žďárském okrese, kde hrozila zejména řeka Svratka.
„Proto se Kraj Vysočina snaží reagovat na aktuální potřeby z terénu nastavením svých dotačních titulů v oblasti vodního hospodářství. V rámci Fondu Vysočiny programu Čistá voda jsou od roku 2011 podporovány projektové dokumentace v oblasti ochrany před povodněmi, od roku 2016 i projekty v oblasti ochrany před suchem. Celkem již bylo podpořeno v oblasti ochrany před povodněmi nebo suchem 53 projektů s celkovými náklady 11,6 milionu korun a krajskou podporou 5,9 milionu korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský. Jedná se o projekty na protipovodňové stavby, podpořeny byly například poldry u obcí Habry, Opatov, Valeč nebo Jestřebí u Brtnice. V oblasti sucha jsou podporovány hydrogeologické průzkumy k nalezení nových zdrojů pitné vody, krajské peníze pomohly například v obci Budíkov, Daňkovice, Domamil nebo Těchobuz.
Ke snížení negativních účinků povodní i sucha pomáhají také velké vodní nádrže. Transformují povodeň zachycováním povodňových průtoků, čímž snižují odtok vody z nádrže oproti přítoku do nádrže až na úroveň neškodného odtoku z nádrže. Při výskytu sucha zajišťují minimální zůstatkový průtok ve vodních tocích pod nádržemi. Vodárenské nádrže zároveň slouží k odběru vody pro pitné účely a to i v suchém období, kdy často nahrazují nedostatek vody v jiných zdrojích. V Kraji Vysočina se jedná o vodárenské nádrže Vír, Mostiště, Hubenov, Nová Říše a Švihov. „Bohužel také v bezprostředním okolí těchto vodárenských nádrží jsou masově napadány lesní porosty kůrovcem, což může do budoucna přinést problémy se zhoršující se kvalitou vody,“ dodal Martin Hyský.