Řešení je však potřeba hledat intenzivně, protože ve výsledku mohou parametry trestné činnosti mládeže přejít, minimálně v určitých lokalitách do pandemických rozměrů.
Že jde zejména o práci s rizikovými skupinami a menšinami, je jasný fakt. Nicméně ani ostatní skupiny většinové mládeže nejsou bez rizik. Jde zejména o požívání alkoholu, cigaret a měkkých drog, kde bohužel patříme mezi evropskou špičku (zdroj Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) 2019).
V této souvislosti jsem podal, několik interpelací na ministryni práce a sociálních věcí a ministra školství. Tykají se významných problému, které blokují řešení současné situace. Jde o způsob, jakým řeší Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky problematiku poddimenzovaných OSPOD a opatření v dětských domovech v souvislosti s kriminalitou. Dále jsem odeslal dotazy na resort školství ve věci neziskových organizací zabývajících se kriminalitou a sociálními problémy dětí a otázkám podpory mediální gramotnosti včetně práce se sociálními sítěmi v České republice.
Máme-li začít úspěšně bojovat s kriminalitou mládeže na všech frontách, musí být v první řadě připraven stát. Odmítám formální plnění úkolů a zbytečné plýtvání penězi. Máme zpoždění a musíme se ho snažit, co nejrychleji, dohnat.
Konkrétně jsem se dotázal:
Jakým způsobem je podporována ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mediální výchova na základních a středních školách v České republice?
Jaké jsou cíle mediální výchovy podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy? Jaké klíčové kompetence má mediální výchova rozvíjet? Jak jsou tyto kompetence ověřovány?
Dochází v oblasti mediální výchovy k finanční nebo jiné podpoře neziskových organizací ze strany Ministerstva školství, mládeže, anebo je mediální výchova svěřena výhradně příspěvkovým organizacím?
V případě, že k finanční nebo jiné podpoře neziskových organizací docházelo, kolik činila v roce 2019?
Jaký objem finančních prostředků vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky na podporu činnosti Neziskových organizací v roce 2018?
Jaký objem finančních prostředků vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky na podporu činnosti Neziskových organizací v roce 2019?
Jaká kritéria Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy uplatňuje při rozdělování peněžních prostředků na podporu činnosti Neziskových organizací?
Jakým způsobem dochází k vyhodnocování zatížení jednotlivých OSPOD?
Jaká opatření chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí zavést v první polovině roku 2021 tak, aby k přetěžování OSPOD a jejich pracovníků nedocházelo?
Bude součástí opatření uvedených pod bodem 2 i vypsání speciálního dotačního titulu?
Jakým způsobem Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky přispívá k prevenci kriminality v Zařízeních?
Věřím, že dostanu odpovědi, se kterými budu moci dále pracovat na zlepšení celkové situace v oblasti kriminality mládeže.