V pondělí 14. prosince bude opět zasedat Zastupitelstvo Středočeského kraje, které má před Vánoci na programu schválení krajského rozpočtu na nadcházející rok. Ve srovnání s předchozími lety jsou ústředním tématem rozpočtu výrazné škrty hned v několika oblastech zásadních pro další rozvoj kraje. Zastupitelský klub hnutí ANO samozřejmě respektuje a vítá snahu stávající koalice spořit, a to zejména s ohledem na složitou dobu vyvolanou pandemií COVID-19. Podle našeho názoru jsou však některé oblasti, kde chce koalice ušetřit, zvoleny přinejmenším nešťastně. Které to jsou?
Kategoricky nesouhlasíme například s praktickým „vyprázdněním“ krajských fondů. Ze stávajících cca 400 milionů korun, které jsme na činnost fondů vyčlenili v rozpočtu na rok 2020, zbylo pouhých 70 milionů s tím, že většina fondů nebude v příštím roce kryta žádnými finančními prostředky – prostě čistá nula. Týká se to bohužel i Fondu obnovy kulturních památek, podpory dobrovolných hasičů nebo sportu, což může v důsledku negativně ovlivnit společenský, kulturní i sportovní život v obcích. Žadatelé o dotace na činnost nejrůznějších zájmových či sportovních spolků tak už nyní shání kofinancování ze strany Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a dalších subjektu. Zároveň podle návrhu rozpočtu dochází ke zrušení velmi úspěšného Fondu podpory včasné přípravy projektů EU 2021, jehož základním kamenem je příprava výstavby základních škol a s ní zajištění dostatečné kapacity pro školou povinné středočeské děti.
S rozpaky také sledujeme situaci ohledně plánu činnosti Kontrolního výboru. Tento plán jsme na program zasedání zastupitelstva předložili, ale přestože byl schválen všemi členy výboru (tj. i zástupci koalice), podle informací z jednání předsedů zastupitelských klubů nakonec zastupitelstvem schválen nebude.
Obdobně nebylo vyhověno ani našemu návrhu zařadit na program zasedání analýzu vytíženosti škol v okolí Prahy, která prošla jedním minulé krajské rady. Přitom jde o velmi důležitý strategický materiál odhalující fatální nedostatek kapacit základních škol v okolí Prahy. Jak odhaluje analýza, do 2 až 3 let budou mít starostové obcí přiléhajících k hlavnímu městu obrovské problémy přijmout do škol všechny děti, které se účastní povinné školní docházky. Jinými slovy, jde o časovanou bombu, kterou je nutné projednat v rámci zastupitelstva co nejdříve a najít odpovídající řešení.
Dalším úskalím návrhu rozpočtu je rovněž zrušení krajského participativního rozpočtu na rok 2021 a na druhé straně přislib kraje obcím, že jim jako kompenzaci poskytne finance na zavádění vlastních, tj. obecních participativních rozpočtů. Stejně tak je zajímavé, že na Fond obnovy venkova, který byl za našeho působení ve vedení kraje podporován cca 100 miliony korun, je alokována pouze částka 20 milionů korun. Vnímáme to jako nůž do zad starostům s malým „s“.
Závěrem bychom rádi uvedli, že důrazně odmítáme podstatné snížení nákladů na údržbu krajských silnic. Investice do infrastruktury byly vždy naší prioritou, s níž se v rámci předvolebních slibů ztotožnila i stávající koalice. V době působení hnutí ANO ve vedení kraje se do údržby a oprav středočeských silnic investovalo rekordně, kvůli historickému podfinancování kvalitní správy silnic to nicméně stále nestačí. Tím, že budou investice do této oblasti ještě poníženy, se kvalita silnic rozhodně nezlepší, předvolební sliby tak opět zůstávají jen planými řečmi.