Jako první začne příští týden ve zkušebním režimu fungovat velkokapacitní očkovací centrum v areálu BVV. Ze zkušeností s jeho provozem se pak poučí i v okresních městech. „Vybereme zdravotní sestry, lékaře a administrativní pracovníky s čerstvými zkušenostmi z Brněnského výstaviště a uděláme s nimi workshop. Celý ten proces se rozebere do šroubků a nastavíme systém tak, aby fungoval co nejlépe na základě zpětné vazby z terénu. Žádný jiný kraj neudělá tak rychle testovací provoz očkovacího centra,“ popisuje hejtman. Zkušenosti tak Jihomoravský kraj bude moct nabídnout i vládě a ostatním krajům.
Kraj už má také k dispozici vyčíslené náklady na velké očkovací centrum na brněnském výstavišti, které by mělo zvládnout kapacitu až 3600 lidí za den. „Náklady na provoz, které máme k dispozici, se pohybují v hodnotě 1,5 milionu korun za měsíc. Samozřejmě bez nákladů na personál. Jakmile nám fakultní nemocnice k tomu doplní tyto personální náklady, obrátíme se s požadavkem na ministra zdravotnictví, aby nám s financováním tohoto velkokapacitního očkovacího centra jeho resort pomohl, jak bylo avizováno,“ uvedl hejtman Jan Grolich.
Případné problémy s personálním obsazením očkovacích center v okresních městech hodlá kraj řešit několika cestami. „Například hasiči nabídli centru v areálu výstaviště na výpomoc 20 lidí a policisté 10 kolegů coby administrativních pracovníků. Oslovíme s prosbou o pomoc také praktické a ambulantní lékaře. Centra budou potřebovat jak lékaře, tak hlavně zdravotní sestry - nabídneme jim přednostní očkování, v případě, že se do jakékoliv práce zapojí. A budeme se obracet také na dobrovolníky, protože největší časový nápor zabere související administrativní práce v centru. Platí rovnice, že čím více seženeme pracovníků pro administrativní práce, tím rychleji bude očkování probíhat,“ doplnil hejtman Jan Grolich.