To jsme nikdy ani na moment nezastírali, a proto nás zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, hovořící o předraženosti projektu státních maturit, nepřekvapila. Mimochodem, podnět k ní dal sám Josef Dobeš. Ten ministr, který celý projekt zdědil po svých předchůdcích a troufl si dotáhnout ho do konce. Postavil se čelem k závazku více než miliardy korun, které v průběhu čtrnáctileté přípravy stačil spolykat. Hrozilo totiž mimo jiné, že pokud by ani po tolika letech projekt nedospěl do konce, Ministerstvo školství by přišlo o 276 miliónů korun, jimiž na něj přispěl Brusel.
Připomeňme si historii tohoto příběhu o odkládání a prodražování: Už v roce 2004 jednotné testy schválil Parlament s tím, že první kolo mělo proběhnout ve školním roce 2007/2008. Dvakrát bylo zavedení státní maturity novelami zákona odloženo, a to na základě podpory napříč politickým spektrem. Může se pak někdo vůbec divit, že česká státní maturita je asi dvacetkrát dražší než slovenská? Kontrola z podnětu ministra školství Dobeše konstatovala, že smlouva s firmou Cermat platí jen do konce školního roku 2013/2014. Potom bude nutné vymazat software a státní maturity zůstanou po stránce technologické infrastruktury nezajištěné. Také další, podobně problematickou smlouvu na rozvoz maturitních otázek stěhovací firmou za cenu 60 miliónů korun, podepsali minulí ministři školství. Josef Dobeš z Věcí veřejných proto zavede elektronické maturity od roku 2014.
Přes veškeré peripetie a problémy státní maturity ukázaly, že mají smysl, že maturitní vysvědčení není cárem papíru bez hodnoty. Sjednotily se základní požadavky ke složení maturitní zkoušky, ukázalo se, že učební obory s maturitou a nástavbová studia mají co zlepšovat, aby v konkurenci ostatních středních škol obstály, a studenti vědí, že skoro pětině loňských maturantů se nevyplatilo, že přípravu na zkoušku z dospělosti podcenili.
Jana Drastichová
poslankyně VV a předsedkyně Moravskoslezské krajské rady strany