Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, při níž došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždění značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena, srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. I když obec neměla s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha nic společného, gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti byly též zabity, některé z nich předány k poněmčení nebo byly odvezeny do polského Chelmna. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340, z toho bylo 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.
Stejný osud postihl i obec Ležáky na Chrudimsku, kde místní osada sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny Silver A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Osada byla vypálena a srovnána se zemí. Zastřeleno bylo 33 dospělých, jedenáct dětí bylo odesláno do plynových komor a jen dvě dány na převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátily. Obě tyto tragické události z období II. světové války dnes připomíná Památník Lidice s muzeem a Památník Ležáky.
Hnutí SPD nikdy nezapomene na oběti těchto tragických událostí. Nesmíme nikdy připustit, aby se něco tak strašného ještě někdy uskutečnilo. Za druhé světové války nás okupovalo nacistické Německo, v současné době spatřujeme největší nebezpečí v probíhající islamizaci Evropy. Hnutí SPD zásadně odmítá netolerantní, nenávistnou, velice násilnou a ženami opovrhující islámskou ideologii v České republice.