V minulosti se pod velkým tlakem „aktivistů“ dostaly na povrch alespoň některé začerněné smlouvy týkající se jejího hospodaření a plat generálního ředitele ČT. Další ekonomické odkrytí tohoto média však i přes pokusy v poslanecké sněmovně při projednávání výročních zpráv o hospodaření ČT zůstává nadále zahaleno tajemstvím jako kdysi hrad v Karpatech.
Svěží vítr do zatuchlé ČT připomínající dnes kolos na hliněných nohách, přinesla až volba nových členů Rady ČT v osobách Lubomíra Veselého a Hany Lipovské, kteří se na rozdíl od dřívějších a ostatních současných členů snaží naplňovat skutečné poslaní Rady ČT.
Vraťme s k otázce platu generálního ředitele ČT a jeho lokajů. Mzdové náležitosti „magnáta ČT“ Petra Dvořáka k jehož výši je zbytečné se vyjadřovat, tak nakonec byly veřejnosti odhaleny. Nemělo by na tom být nic nenormálního. Občané mají volně přístupné informace o platech jednotlivých ústavních a veřejných činitelů, nejinak tomu musí být u veřejnoprávní televize, jejíž příjmy jsou z 90 % tvořeny „daní“ občanů tohoto státu pod pseudonymem koncesionářský poplatek. Za služby, kde kvalita často zaostává za očekáváním!
Neprůstřelné tak zatím zůstávají veřejně dostupné informace týkajících se mzdových náležitostí osob, které svým zpravodajstvím nepřetržitě 24 hodin denně masírují vědomí všech generací národa, včetně nejmladší generace. Probruselských tváří publicistiky a zpravodajství precizně šperkující jednotlivé pořady typu Komentáře události ,Otázky VM, 168, Reportéři a další v podání „zakonzervovaných“ králů z branže Jakuba Železného, Václava Moravce, Nory Fridrichové, Marka Wollnera a dalších.
Obranný val k získání informací o mzdových náležitostech výše uvedených novodobých Goebbelsů mainstreamové televize hlásající správný pohled na společenské dění zorným úhlem EU, má zatím ČT právně dostatečně zabetonován. Veškeré pokusy daňových poplatníků, koncesionářských platičů, k získání finančních informací dle Zákona č.106/1999 Sb. O svobodném přístupu k informacím jsou zatím bezvýsledné o čemž jsem se díky zaslané žádosti sám přesvědčil.
V rámci objektivity je nutné přiznat, že rozhodnutí ČT zpracované jejím právním úsekem na jednotlivé žádosti se žadatelům dostávají v zákoně stanovené lhůtě formou doporučeného několikastránkového dopisu cestou České pošty za pouhých (zatím) 51 Kč. Svou obšírnou odpovědi je zřejmé, že právně ochranný systém ČT je více než propracovaný a téměř neprůstřelný.
A občan ? V demokratické společnosti má jako vždy na výběr. Smířit se s uvedeným stavem nebo v souladu s obdrženým Rozhodnutím ČT se do 15 dnů odvolat a čekat na rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů. Případně zvolit krajní, radikální řešení. Odhlásit svůj přijímač a zbavit se tak povinnosti platit za službu, se kterou není spokojen, která neplní poslaní veřejnoprávního média !