Město proto podle primátora Jaroslava Zámečníka začne intenzivně hledat další varianty, jak nákladnou investiční akci financovat. „Vzhledem k situaci na trhu jsme náklady na chystanou přestavbu bazénu nechali orientačně přepočítat. Zatímco ještě před dvěma měsíci jsme počítali s částkou přibližně 700 milionů bez DPH, nyní se blížíme k sumě kolem 820 milionů. Nikdo navíc nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine, ale hlavně, kdy a v jaké úrovni se současný růst cen zastaví. Proto musíme začít hledat další nové možnosti financování a ve správný čas vybrat nejvhodnější způsob, jak složitou rekonstrukci zaplatit,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Odhad ceny, kterou by Liberec musel podle aktuálních propočtů za opravu sportovního areálu zaplatit, se nyní i s daní z přidané hodnoty (DPH) blíží miliardě korun. Město si nicméně v tomto případě bude vzhledem k charakteru stavby a investice DPH odečítat. Zároveň chce hledat i nové varianty financování. Vedení radnice už dříve oznámilo, že se bude ucházet o dotaci ze státem zřízené Národní sportovní agentury (NSA). Tam chce získat maximální možnou podporu. Další peníze pak musí uvolnit v rámci standardního rozpočtu s tím, že hlavní část obří investice bude krýt bankovní půjčkou na 10 nebo 15 let.
„To, jakou cestou budeme bazén nakonec financovat, je bohužel stále nejasné, protože faktorů, které konečnou cenu rekonstrukce do jejího zahájení v příštím roce ovlivní, se objeví ještě celá řada. Jisté ale je, že na část té investice si budeme muset půjčit. Kolik, za jakých podmínek, a na jak dlouho, opravdu nelze teď předpovědět. Hodně bude záležet i na tom, jak budeme úspěšní s žádostmi o získání dotačních peněz,“ vysvětluje statutární náměstek primátora pro ekonomiku a správu majetku Zbyněk Karban. O ně se Liberec chce ucházet nejen u NSA, ale i v dalších státních dotačních programech.
Do finální ceny, kterou město nakonec za opravu plaveckého bazénu zaplatí z vlastní pokladny, se promítne i to, za jakých podmínek vysoutěží dodavatele. Výběrové řízení chce vyhlásit hned po vydání stavebního povolení. „Nevylučuji, že budeme muset hledat i úspory v nákladech za některé položky v rámci celého projektu. Nicméně bazén je pro naše město jednou z priorit. Jde o mimořádnou stavbu a věřím, že stejně bude vnímána i po náročné přestavbě. I proto její přípravě věnujeme velikou pozornost. Jsem přesvědčený, že budoucí podoba bazénu se stane pýchou města,“ dodává primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Liberecký plavecký areál na libereckém Tržním náměstí byl postavený v polovině 80. let minulého století podle návrhu architekta Pavla Švancery. Jeho současný stav ale potřebuje zásadní rekonstrukci. Dosluhuje v něm zastaralé technologické zařízení a nevyhovující je i zázemí pro návštěvníky. Střechou zatéká, vana hlavního bazénu prosakuje. Radnice modernizaci areálu chystá od roku 2015. Stavební práce by měly začít v roce 2022 a potrvají zhruba 18 měsíců.
Stadion v době před pandemií koronaviru ročně navštěvovalo 350 000 až 400 000 návštěvníků. V areálu jsou celkem tři bazény včetně padesátimetrového. Dále dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a několik dalších atrakcí.