Premiér Andrej Babiš je připraven jednat s primátorem Liberce Jaroslavem Zámečníkem o pomoci s krytím škod, které o víkendu způsobily prudké lijáky a blesková povodeň. Podle prvních odhadů živel v pátém největším městě ČR zničil infrastrukturu za desítky milionů korun. Událost se naštěstí obešla bez obětí na životech a vážných zranění.
Primátor Liberce se začátkem týdne kvůli rozsahu škod obrátil s žádostí o pomoc při likvidaci následků po bleskové povodni na stát. Poslal kvůli tomu osobní dopis ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové i předsedovi vlády Andreji Babišovi. Jeho úřad reagoval návrhem osobního jednání s premiérem, k němuž má dojít příští pondělí.
„Konečnou výši škody na městském majetku a infrastruktuře ještě neznáme. Některé z následků se navíc projeví až za několik dnů, týdnů a měsíců. Kvituji, že premiér prakticky ihned souhlasil s osobním jednáním. Jsem připraven ho o situaci v Liberci detailně informovat a zároveň pořádat o státní účelovou dotaci, protože opravy nás přijdou na desítky milionů, což je další nečekaná zátěž pro náš rozpočet,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Víkendová povodeň a s ní související škody na majetku a infrastruktuře jsou pro 5. největší město ČR třetí ekonomickou ránou během několika měsíců, což významně zasahuje do jeho hospodaření.
„Dlouhodobě se snažíme řešit výdaje na provoz města a investice zodpovědně a tak, abychom jednali jako dobrý hospodář a zároveň snižovat obrovský dluh, který jsme zdědili po předchozích vládách. Na druhou stranu, ani dobrý hospodář ve svých rezervách nepočítá s tím, že se mu do rozpočtu výrazně negativně promítnou hned tři pohromy za sebou. Nejprve pandemie a propad ekonomiky, záhy extrémní zvýšení cen stavebních materiálů a související prudký růst nákladů na rozdělané investiční projekty, a do třetice ještě povodeň. To vše nás nutí vynaložit z rozpočtu o stovky milionů více, než jsme plánovali,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.
Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější byla situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti nejstarší zoologické zahrady v ČR.
Asi nejvíce škod živel napáchal ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.
Protipovodňový štáb, který zasedal hned v noci ze soboty na neděli, musel dočasně vyhlásit druhý povodňový stupeň.