Senátní sociální výbor, který je zároveň garančním, navrhuje změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi zamítnout. Dle předsedy klubu Starostové a nezávislí Petra Holečka zatím není jasné, jak se senátoři k návrhu zákona „třikrát a dost“ postaví. „Dle návrhu by lidé přišli o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí v případě, že by opakovaně neplatili pokuty za vybrané závažné přestupky. Sociální výbor ovšem se strháváním neuhrazených pokut z dávek nesouhlasí a navrhuje zákon zamítnout. I náš klub je v tomto nejednotný.
Senátoři z řad starostů obcí a měst návrh zákona vítají, na druhé straně se řada členů klubu obává spíše negativního dopadu zákona na již tak sociálně slabé rodiny s dětmi,“ uvádí Petr Holeček. Senátoři mají na programu také dva návrhy zákonů týkající se energetiky. „Energetický zákon napravuje nepřesné provedení evropské směrnice regulující vnitřní trh s elektřinou a zemním plynem a adaptuje právní řád na evropské nařízení. Dále podporuje nezávislost Energetického regulačního úřadu a má ochránit spotřebitele proti tzv. energošmejdům,“ uvádí senátorka a předsedkyně podvýboru pro energetiku Hana Žáková. V druhé energetické novele zákona o podporovaných zdrojích energie budou senátoři rozhodovat o nastavení podpory pro obnovitelné zdroje.
Zachování dětských skupin na dosah a nesystémovost důchodového systému
Návrh zákona o dětských skupinách byl sledován nejen ze strany senátorů s velkým napětím. „První projednávané návrhy spíše napovídaly, že jde o snahu dětské skupiny paralyzovat a znemožnit jejich fungování. Odpovídal tomu i dramatický legislativní proces, kdy se zákon ve sněmovně vracel ze třetího do druhého čtení. Oceňujeme však, že se nakonec podařil najít velmi dobrý kompromis především v otázce financování a zastropování cen pro rodiče. Existence dětských skupin tak není ohrožena a můžeme návrh s klidným svědomím podpořit,“ říká senátor a člen sociálního výboru Marek Hilšer.
Na senátory čeká také projednání zákona o důchodovém pojištění, které mimo jiné vyrovnává rozdíly výše důchodů mezi ženami a muži. „Návrh oceňuje péči o děti, která většinově spočívala na bedrech žen, a dosud byla také jednou z příčin jejich nižších důchodů,“ uvádí Marek Hilšer. Senátorům ovšem vadí celková nesystémovost návrhu a kritizují absenci udržitelné důchodové reformy. „Souhlasíme se zvýšením důchodů nad rámec valorizace, ale nesystémovost a chaotičnost předloženého návrhu je velký problém. Vláda zcela opomíjí nutnost změn v důchodovém systému tak, aby se v budoucnu celý systém nezhroutil. Nekoncepční přístup, který se řídí především snahou premiéra se zalíbit tady a teď, postihne celou společnost a především ty nejzranitelnější seniory,“ dodává Marek Hilšer.
Odškodnění za výbuchy ve Vrběticích a situace v Afgánistánu
Senát čeká mimo jiné i hlasování o odškodnění za výbuchy v muničních skladech Vrbětice v roce 2014. Odškodnění by se mělo vztahovat na Zlínský kraj, obce v okolí Vrbětic a jejich obyvatele. „Po sedmi letech se konečně obce a jejich obyvatelé dočkají spravedlnosti a kompenzace, na kterou mají nárok. Návrh počítá s celkovým odškodněním téměř 700 milionů korun. Přijetí tohoto zákona je jedinou možností, jak konečně zajistit rychlé narovnání situace,“ uvádí senátor a člen bezpečnostního výboru Jan Sobotka.
Klub Starostové a nezávislí se na svém včerejším jednání zabýval i současnou situací v Afgánistánu a pomoci tamním občanům ze strany České republiky. „Vývoj bezpečnostní situace byl znepokojivý již delší dobu. Bohužel se ukazuje, že současná situace v Afgánistánu a rychlý postupu hnutí Tálibán je další prohrou demokratického světa. Pokud má být Česká republika i nadále vnímána jako důvěryhodný a spolehlivý partner, je naprosto klíčové, aby zajistila pomoc nejen pro pracovníky ambasád, ale také pro pracovníky civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar a nevládních organizací ČR,“ hodnotí Jan Sobotka.