Ernst Altschul, Pinkas Flesch, Marta Fleschová, Otto Flesch, MUDr. Julius Kohn a Leopoldina Kohnová – památku těchto obyvatel Trutnova, kteří během holokaustu zahynuli v koncentračních táborech, uctí město Trutnov instalací tzv. Kamenů zmizelých. „Jsou to úplně první Kameny zmizelých, které v Trutnově umístíme. Rádi bychom v této iniciativě pokračovali i v dalších letech. Ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší v Trutnově tvoříme seznam dalších obětí holokaustu, které bychom tímto způsobem mohli budoucím generacím připomenout,“ zdůvodňuje aktivitu Ivan Adamec, starosta města Trutnova.
Kameny zmizelých neboli Stolpersteine je projekt německého umělce Guntera Demniga, který položil první kámen v roce 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Pod záštitou jeho nadace jsou po celé Evropě tyto pamětní dlažební kostky s mosazným povrchem instalovány. Vždy jedna kostka je věnována jedné oběti. Instalují se do dlažby před dům, kde oběť žila, pracovala či významně působila. „Název Stolpersteine ve volném překladu znamená „Kámen, o který se klopýtá“ nebo „o který je nutno klopýtnout“. Symbolicky o ně tedy máme klopýtnout pohledem a vzpomenout si na oběti holokaustu,“ vysvětluje název Ivan Adamec.
Nápad umístit vlastní kameny zmizelých přednesl v roce 2020 trutnovský zastupitel Petr Sobotka. „Myšlenka to byla dobrá, ovšem projekt jsme museli dopracovat a dotáhnout do konce tak, abychom neporušili autorská práva a předešli nařčení z plagiátorství či případnému konfliktu s autorem projektu,“ vysvětluje trutnovský starosta.
Slavnostní odhalení prvních Kamenů zmizelých v Trutnově se uskuteční v pondělí 15. listopadu 2021 v 15:00 v podloubí v ul. Jihoslovanská před čp. 26. Zde budou umístěny tři kameny, další dva budou instalovány v ul. Slezská a jeden na Krakonošově náměstí. Od 16:00 bude následovat přednáška v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově s názvem „Z historie židovské komunity v Trutnově“.