JUDr. Jiří Pospíšil

  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • nám. primátora HMP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.05.2012 17:09:15

V případu R. Smetany jde i o svobodu vyjádřit politický názor

V případu R. Smetany jde i o svobodu vyjádřit politický názor

Ministr spravedlnosti podá ve prospěch Romana Smetany stížnost pro porušení zákona.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podá stížnost pro porušení zákona proti rozsudku Okresního soudu v Olomouci v kauze Romana Smetany. Důvody pro podání mimořádného opravného prostředku spočívají zejména v judikatorním významu celého případu, který přesahuje individuální zájmy obviněného. Ministr spravedlnosti dospěl k závěru, že právní názor Nejvyššího soudu, jemuž bude stížnost adresována, by mohl být vodítkem pro další soudní praxi.

„Dlouho jsem zvažoval, zda stížnost ve prospěch pana Smetany podat, či nikoliv. Rozhodování nebylo jednoduché, protože zhruba polovina stanovisek mého expertního týmu podání nedoporučovala. Ve prospěch podání mimořádného opravného prostředku nicméně hrála jistá jedinečnost případu, který zahrnuje na straně jedné posouzení zájmu na ochranu majetku, a na straně druhé posouzení zájmu na svobodné vyjadřování politických názorů. Došel jsem k závěru, že ačkoliv je potřeba respektovat rozhodnutí soudu nižší instance, je také potřeba, aby celou záležitost posoudil i Nejvyšší soud, jehož úkolem je sjednocovat judikaturu,“ vysvětlil své rozhodnutí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministr spravedlnosti stížnost dále odůvodnil i tím, že obviněný nevyužil možnosti procesního odklonu, ani nepodal odvolání, a rozhodnutí soudu prvního stupně tak nebylo procesně přezkoumáno.

Stížnost pro porušení zákona ve prospěch Romana Smetany bude Nejvyššímu soudu odeslána příští týden. Součástí bude i návrh, aby Nejvyšší soud zvážil, zda nejsou splněny podmínky pro přerušení výkonu rozhodnutí, k němuž dospěl Okresní soud v Olomouci. O případném přerušení výkonu rozhodnutí, tj. o přerušení výkonu trestu odnětí svobody musí Nejvyšší soud rozhodnout usnesením nejpozději do čtrnácti dnů po obdržení spisu.

Petra Hrubá, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama