„Chtěli jsme letos pojmout připomenutí února 1948 trochu jinak, s jistým humorem, který byl Pavlu Vošickému vlastní. A kdo si přečte jeho paměti, zjistí, že humor ho neopouštěl dokonce ani v době, kdy byl z politických důvodů zatčen a vězněn,“ řekla Hana Kordová Marvanová, předsedkyně správní rady muzea a radní hl. m. Prahy.
To potvrzuje i ředitel muzea Jan Kalous: „Grafiky Pavla Vošického ukazují naši minulost trochu jako karneval nebo černou grotesku. Dává to smysl, protože vtip byl v mnoha těžkých obdobích to jediné, co lidem zbývalo.“
Pavel Vošický (*11. 5. 1939) absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově, v letech 1959-1960 byl z politických důvodů vězněn. V šedesátých letech studoval na pražské UMPRUM v ateliéru prof. Adolfa Hoffmeistera. V polovině 60. let také vystupoval jako zpěvák s populárním souborem Apollo po boku Evy Pilarové, Yvonne Přenosilové nebo začínajícího Karla Gotta. V roce 1969 emigroval, pracoval jako grafik, podílel se v USA mimo jiné i na volební kampani Jimmyho Cartera, přátelil se s řadou význačných českých rodáků (Iva Passer, Miloš Forman, Pavel Landovský aj.) Od 90. let opět žije v České republice, své kresby vystavoval nejen v Praze, ale i ve Vídni, Norimberku či New Yorku. V roce 2020 mu byla udělena cena Pavla Faiereisla Fragmenty paměti.
„Tento výtvarník a exulant žil nesmírně zajímavý život, který osciloval od zážitků konce války přes komunistický kriminál až na uměleckou školu a koncertní pódia, kde zpíval po boku hvězd šedesátých let; od dělnického povolání a vojny u PTP až ke kariéře poradce amerického prezidenta. Jeho grafiky vlastně nenásilně vzdělávají, což je jedním z cílů našeho centra,“ uvedla ředitelka Kampusu Hybernská Ema Pospíšilová.
Výstava potrvá do 26. března, vstup je zdarma. Po celou dobu výstavy bude možné zakoupit v Kampusu Hybernská také Knihu memoárů Pavla Vošického „Tak kde jsou ti Američani?“ a rovněž Ročenku Muzea paměti XX. století.