„Jsme připraveni pomoci ukrajinským rodinám, které už na jižní Moravě jsou, i těm, které zřejmě přijdou v rámci migrační vlny. Rozhodli jsme se také vyčlenit humanitární dar do 10 milionů korun na zmírnění následků konfliktu na Ukrajině. Jako zřizovatel svých příspěvkových organizací jsme udělili souhlas všem našim zdravotnickým organizacím, aby mohly vysílat své zaměstnance na zahraniční pracovní cesty s cílem poskytnutí pomoci. Už teď je potřeba, aby členové naší zdravotnické záchranné služby pomáhali na Slovensku. V souvislosti s brannou povinností se totiž řada Ukrajinců vrací zpět domů a v košickém regionu je tak citelně omezena záchranná služba. Od zítřejšího dne tam zatím přibližně na týden posíláme dvě posádky zdravotnické záchranné služby,“ uvedl po skončení jednání radních hejtman Jan Grolich.
Jak zdůraznil náměstek hejtmana Lukáš Dubec, kraj se rozhodl zdůraznit svůj postoj ve vztahu k dosud partnerským regionům v Ruské federaci. „Ve středu jsme pozastavili spolupráci s partnerskými regiony v Rusku a v souvislosti s eskalací konfliktu jsme dnes přikročili k úplnému vypovězení této partnerské spolupráce,“ uvedl náměstek Lukáš Dubec.
Na partnerské regiony v EU se pak Jihomoravský kraj obrátí s výzvou. „Zabývali jsme se také společnou reakcí Evropské unie vůči Rusku jako válečnému agresorovi. Rozhodli jsme se oslovit naše partnerské regiony v členských státech Evropské unie a požádat je, aby působily v rámci svých možností na své národní vlády a žádaly je, aby se zasazovaly o co nejtvrdší společný postup EU proti tomuto agresorovi. Je to podle našeho názoru velmi důležité, některé státy totiž váhají s tvrdšími opatřeními,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Nantl.