Počet nových stromů v krajině a ve městech tak za tři roky narost více jak 3,5násobně. „Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory. V top 10 jsou i dva jehličnany: borovice a modřín a z ovocných stromů třešeň,“ komentuje Jaroslava Šmerdová z Nadace Partnerství, vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost.
Celkem proběhlo 5 502 výsadeb, nejaktivnější jsou sazeči ve Středočeském a Jihomoravském kraji. „Nejvíce Češi sázeli aleje, celkem během 2323 akcí. Oblíbené jsou také solitérní výsadby. Nejaktivnější sazeči jsou města a obce, které uspořádali 2 429 výsadbových akcí, na obecní akce došlo také nejvíce dobrovolníků, celkem přes 23 tisíc. Následují veřejné instituce s 1145 akcemi, dále pak spolky a neziskovky s 798 akcemi,“ doplňuje Šmerdová.
„Za tři roky partnerství a podpory Ministerstva životního prostředí iniciativě Sázíme budoucnost jsme nepřetržitě přispívali ze tří našich dotačních programů, díky tomu v krajině a sídlech již roste nebo brzy poroste na 233 000 dřevin a stromů, včetně zeleně na obnovu obcí postižených tornádem. Samozřejmě jsme připraveni na novou sezónu, tuto chvíli máme nachystaných 60 milionů korun na další výsadby, a pokud se bude dařit a bude zájem, alokaci jako vždy navýšíme,“ zdůrazňuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
Nadace Partnerství v Brně ocenila Zlatým rýčem také nejúspěšnější sazeče loňského roku. Těmi se v kategorii obcí stala vesnice Lipina na Olomoucku; v kategorii zemědělců Kokořův sad; mezi spolky a občany zvítězil ČSOP Studénka; mezi školami ZŠ a MŠ Hluboké Mašůvky na Znojemsku; u veřejných institucí bodoval Státní pozemkový úřad a v kategorii firem společnost Náborář.
Přehled oceněných sázečů najdete ZDE