Abychom byli energeticky nezávislí na komkoli je samozřejmě správné, problém je v tom, že budování obnovitelných zdrojů je velmi drahé, dovoz zkapalnělého plynu je také velmi drahý a zateplování budov je též finančně náročné a takovéto „řešení“ by přineslo další skokové zdražení energií. Reálným řešením pro ČR je navýšit výrazně kapacitu jaderných elektráren. U obnovitelných zdrojů je problém, že se de facto jedná o „občasné zdroje“, protože vítr fouká někdy více a někdy méně a slunce též někdy svítí více a někdy méně…
Podle hnutí SPD je krátkodobým řešením zdražování snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy.
Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a budovat strategické zásoby plynu a ropy. Podle hnutí SDP je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.
Evropská komise dle dokumentu vlády Ochrana klimatu ČR předpokládá, že náklady dosažení uhlíkové neutrality v ČR budou až dvojnásobné ve srovnání se starými členskými státy EU a odhaduje je až na stovky miliard korun ročně po dobu minimálně 20 let. K tomu se v Bruselu zavázal tehdejší premiér Babiš a Green Deal podporuje i vláda Petra Fialy… Zelený úděl, který bude stát Evropskou unii biliony eur a naší zemi biliony korun po koronavirové krizi může zasadit smrtelnou ránu naší ekonomice. Česká republika je z velké části závislá na uhlí a rovněž i na automobilovém průmyslu.