Ta agentura prostě bude fungovat dál, i když dneska ten předchozí souhlas neudělíme, my jí nezrušíme, my jí ani nezřizujeme. Prosím, mějme toto na paměti. A já jako zpravodaj tohoto tisku na výboru jsem toto všem členům sdělil, protože jsem se tím zabýval opravdu podrobně. A i když já můžu mít výhrady k výstupům této agentury, a to tady nebudu komentovat, tak bych chtěl sdělit ještě jednu věc, která možná někomu dodá kuráž. Česká republika je poslední zemí, členským státem EU, která nesouhlasí, nebo resp. se nevyjádřila k tomu, aby to fungování prostě bylo upraveno. Fungování, nikoliv obsah, ale to fungování, prostě praktická náplň její činnosti.
A země jako Maďarsko, s premiérem Orbánem, a Polsko, s premiérem Morawieckim, ten souhlas už dávno vyjádřilo. My jsme skutečně ti poslední. Takže prosím, já chápu, že tady někteří z nás, včetně mě, máme výhrady k obsahu, k tomu, co ta agentura přesně přináší, byť to není vynutitelné, byť to není právně závazné. Jsou to doporučení. Ale my se teď bavíme jenom prostě o mechanismu fungování, tak aby ten mechanismus fungování byl v souladu s Lisabonskou smlouvou, která mimo jiné tedy byla přijata v době předsednictví České republiky, a myslím si, že Česká republika do toho procesu přinesla celou řadu velmi pozitivních změn a pozitivních aspektů.
Takže rozumím tomu, ano, můžeme mít výhrady ke konkrétnímu fungování a obsahu zpráv, které tato agentura dodává. A znovu opakuji. Já je můžu mít také, ale my se teď bavíme opravdu o mechanismu fungování, nikoliv o tom obsahu. A naopak. Alespoň, tak jak to chápu já, tak členské státy, včetně České republiky, včetně Maďarska, včetně Polska a včetně Finska a včetně, já nevím, Portugalska, budou mít větší vliv, budou mít daleko větší vliv na fungování této agentury a budou mít větší slovo v tom, jak se ten obsah tvoří. A to je i jeden z důvodů, proč já tuto změnu podporuji.