Jana Vaňhová

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.05.2012 12:22:31

Ústecký kraj má plán proti vysoké nezaměstnanosti

Ústecký kraj má plán proti vysoké nezaměstnanosti

Ústecký kraj představil akční plán Ústecký program zaměstnanosti 2020, jehož cílem je snížit míru nezaměstnanosti v tomto severočeském kraji na celorepublikový průměr.

Ten činil na konci dubna 8,2 %, zatímco v Ústeckém kraji to bylo 13,2 %, nejvíce ze všech krajů v České republice. Představitelé kraje věří, že snížení vysoké nezaměstnanosti přispěje i k řešení dalších problémů, jako je narůstající napětí v sociálně vyloučených lokalitách nebo vysoká kriminalita.

 „Ústecký kraj se dnes zveřejněným programem pouští obdobně jako v případě Ústeckého balíčku za hranici svých kompetencí a supluje roli současné i minulých vlád, které nebyly schopny za uplynulých dvacet let přijít s řešením, jež by tento region zbavilo nelichotivého prvenství v počtu nezaměstnaných lidí. Našemu plánu jsme dali jasné motto: Je potřeba dát práci těm, kteří chtějí pracovat, a více motivovat ty, kteří pracovat nechtějí,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

 Ústecký kraj chce i prostřednictvím akčního plánu Ústecký program zaměstnanosti 2020 upozorňovat a tlačit na vládu, aby konečně přistoupila k řešení nezaměstnanosti v tomto regionu. Ústecký program zaměstnanosti 2020 například definuje 17 konkrétních požadavků směrem k vládě a Poslanecké sněmovně. Jde například o zvýšení výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti, vytvoření motivace v podobě výrazně vyšší minimální mzdy v porovnání s výší dávek, nárůst podílu zaměstnanců pracujících na zkrácenou pracovní dobu, vymezení statutu sociálního podnikání, různá daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele a nové investory, ale také o zamezení práce načerno povinností zaměstnavatele nahlásit nového zaměstnance před jeho nástupem do práce, znovuzavedení povinnosti zaměstnavatelů hlásit na úřad práce volná pracovní místa atd.

 „Zásadně nesouhlasíme zejména se snižováním finančních prostředků v programu aktivní politiky zaměstnanosti - v letošním roce došlo v porovnání s rokem 2011 v Ústeckém kraji k dvoutřetinovému snížení,“ doplnila Jana Vaňhová.

 Ústecký kraj předpokládá, že se do programu zaměstnanosti zapojí i další aktéři na trhu práce. Směrem k Ministerstvu práce a sociálních věcí se požadavky zaměřují primárně na nové projekty financované z Evropského sociálního fondu, motivaci k dalšímu vzdělávání nebo systém postupného vzdělávání.

 Prvním konkrétním krokem vycházejícím z Ústeckého programu zaměstnanosti 2020 je vytvořit v rámci příspěvkových organizací Ústeckého kraje zhruba 480 nových pracovních míst. Celkem své požadavky předložilo 20 organizací z oblasti sociální a zdravotní (představa více než 70 míst), 85 škol a školských zařízení (více než 380 míst) a 10 organizací z oblasti kultury (přibližně 20 míst). Jedná se například o profese jako sociální pracovník, rehabilitační pracovník, údržbář, pečovatel, fyzioterapeut, zahradník, asistent pedagoga, lektor, domovník, vrátný, řemeslné obory, uklízeč a různé pomocné profese. Ve většině se jedná o dlouhodobá pracovní místa, nikoli o sezónní práce. Financování pracovních míst se plánuje v rámci aktivní politiky zaměstnanosti a projektů ESF.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama