„Paní ministryně si petice převzala, vyjádřila se však, že požadované změny legislativy nepatří do její agendy. Podle jejích slov je současný zákaz na území národních parků dostačující a jakékoli jeho rozšíření je potřeba řešit ve spolupráci s dalšími ministerstvy,“ uvedla po setkání Magdalena Davis.
„Na základních tezích petice jsme se ale shodli a paní ministryně přislíbila další spolupráci. Klíčové však bude, zda si někdo z jejích koaličních kolegů vezme potřebnou změnu legislativy do své agendy. V opačném případě vyšumí veškerá občanská snaha do prázdna,“ dodala spolupředsedkyně Zelených.
Zelení se též domnívají, že k ochraně lidského zdraví, ochraně zdraví zvířat a ochraně životního prostředí nyní přibyl další důvod, proč prodej pyrotechniky a pořádání ohňostrojů důrazněji regulovat:
„V Česku nyní žijí tisíce uprchlíků z Ukrajiny, kteří při útěku zažili bombardování nebo ostřelování. Vsadím se, že to poslední, co by u nás chtěli zažívat, je stres z výbuchů ohňostrojů,“ komentuje situaci Magdalena Davis.
Zelený senátor Petr Orel upřesnil, že původní text petic se věnoval zejména škodlivému vlivu zábavní pyrotechniky na přírodu a zdraví.
„Při používání pyrotechniky a pořádání ohňostrojů se v zásadě jedná o týrání zvířat. Zábavní pyrotechnika přináší do života zvířat zmatek, úzkost a strach,“ vysvětluje dlouholetý ředitel záchranné stanice pro divoká zvířata Petr Orel.
„V mnoha evropských zemích je zábavní pyrotechnika regulována mnohem přísněji než u nás, což jsme v naší petici také požadovali,“ dodal.
Zelení předali ministryni petice dvě. První, organizovanou skupinou občanů, podepsalo 20 836 lidí v listinne´ formeˇ a 17 485 elektronicky.
Druhou petici s názvem „Opravdu klidné svátky“ připravila Strana zelených a podpořilo ji svým podpisem 11 610 lidí. Celkem se tak pod oběma peticemi sešlo úctyhodných 49 931 podpisů.