„Dnešní informaci z Policie ČR vítáme. Nevíme, zda je odezvou našeho trestního oznámení nebo zda policie jedná v důsledku zveřejněných materiálů iniciativně sama. Každopádně fakt, že se skandální informace, naznačující stomilionovou korupci, prošetřují, považujeme za náznak obratu k lepšímu,“ řekla Jana Bobošíková.
„Věřím, že se policie i justicie nebudou bát jednat podle hesla padni komu padni a postupně očistí veřejnou správu od všech korupčníků, pučistů a jiných zločinců, kteří, jak se ukazuje, jsou prakticky ve všech současných parlamentních stranách. A také věřím, že to občanům pomůže správně se rozhodovat při výběru politických stran v nadcházejících krajských a senátních volbách,“ dodala Jana Volfová.
Související informace:
Suverenita podala trestní oznámení Službě pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, poslance Petra Tluchoře z ODS, poslankyni Kristýnu Kočí a další osoby. Podezřívá je z podplácení, přijímání úplatků a krácení daně. Trestní oznámení vycházelo z rozsudku nad poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, který vynesl soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott v pátek 13. 4. 2012.
Soudce při zdůvodnění rozsudku doložil přípravu zaplaceného puče ve vládní straně Věci Veřejné z tzv. „protikorupční“ koalice Petra Nečase. Z nahrávek, které byly soudem uznány jako relevantní důkazy, vyplývá, že puč mohl být zvenčí objednán u poslankyně Kočí ministrem Kalouskem z TOP 09 a poslancem Tluchořem z ODS. Ze soudem uznaných nahrávek dále vyplývá, že za provedení puče byl slíbena odměna ve výši stovek milionů korun.
„Věříme, že se policie nenechá odbýt výroky o bájné lhavosti na adresu poslankyně Kočí, kterými se ministr financí Kalousek snaží zlehčovat podezření z korupce, a že celou věc důkladně prošetří,“ uvedla k trestnímu oznámení předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. „Pokud budou orgány činné v trestním řízení důsledné, je tu jistá naděje, že se dozvíme, kdo manipuluje jednotlivými politickými stranami, kdo manipuluje veřejným míněním a kam tečou miliardy z předražených státních zakázek,“ dodala.
Fakta, zveřejněná u soudu, podle ní vyvolávají obavy z ohrožení demokracie v ČR. Zavdávají důvod si myslet, že politický systém je u nás budován na korupci a zločinech, nikoliv na volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy. Pokud by se takové skutečnosti prokázaly, je na místě uvažovat o zrušení současných koaličních politických stran. Obsah nahrávky vyvolává jasnou představu o tom, že aféry kolem Věcí veřejných, vyvolané K. Kočí a J. Škárkou, se nezrodily v hlavách jen těchto dvou aktérů. Poslanci Kočí a Škárka neměli sami o sobě jakýkoli racionální důvod skandalizovat svou mateřskou stranu a likvidovat své parlamentní pozice. Aktivita poslanců Kočí a Škárky nemohla sama bez dalších kroků vést k posílení jejich vlivu ani ve VV, ani v Poslanecké sněmovně. Jejich počínání nelze také přiznat punc obecné prospěšnosti při odhalování společensky negativních jevů. Skandalizace VV jim nemohla jakkoli posloužit, ale posloužila by právě nejvíce „kmotrům“ z ODS a TOP09 při případném pokusu o změnu politického rozložení sil.
Jako logické vysvětlení se tak nabízí to, o kterém poslankyně Kočí hovoří ve své nahrávce a které se různě skloňuje v rámci celého skandálu – a totiž to, že se K. Kočí nechala nalákat na nabídku nebo slib úplatku či přímo na poskytnutý úplatek. Sama pak jako „nabízející“ identifikovala ministra financí a poslance za TOP09 Ing. Miroslava Kalouska a poslance za ODS Petra Tluchoře.