Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté. V minulosti totiž hlavní město nebylo v komunikaci s UNESCO příliš aktivní, což se na vzájemných vztazích projevilo. Do Prahy tak přicházely spíše kritické zprávy. To se nyní mění, neboť ředitel Centra světového dědictví Lazare Eloundou Assomo Prahu ocenil a vyslovil i “uznání za produktivní a otevřený dialog.“
„Vztahy mezi Prahou a UNESCO jsme nepřebírali v dobrém stavu. Jakmile se však problematika vztahu k UNESCO dostala do gesce Prahy sobě, začali jsme situaci řešit. Naše koalice se rozhodla to změnit a přistoupit ke vztahu k UNESCO odpovědně. Zdá se, že naše několikaleté úsilí se vyplatilo a začínáme být vnímáni jako solidní a sebevědomý partner,“ říká náměstek Adam Scheinherr, který má v rámci Rady hl. m. Prahy na starosti památkovou péči a dopravu.
Praha v předchozích letech začala s UNESCO intenzivně spolupracovat. V roce 2019 metropoli navštívila expertní mise odborníků Centra světového dědictví UNESCO a jeho poradního orgánu ICOMOS. Po řadě let byl schválen také Management Plan – tedy plán péče o centrum Prahy, jehož absenci UNESCO dlouho kritizovalo. V loňském roce pak hlavní město společně s pařížskou centrálou UNESCO úspěšně uspořádaly online workshop, kterého se účastnili památkáři a urbanisté ze čtyř světadílů. A letos v březnu náměstci primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr a Petr Hlaváček jednali s ředitelem UNESCO přímo v Paříži.
„Není to tak, že bychom se s UNESCO na všem snadno shodli. Občas nám připadá, že některé požadavky nejsou přiměřené pražské situaci. Historické jádro Prahy a jeho ochranné pásmo je živým městem, kde lidé bydlí, pracují s dopravují se – a tudíž se také potřebuje proměňovat tak, aby lidem dobře sloužilo. Na rozdíl od našich předchůdců však nestrkáme hlavu do písku, ale vedeme o nejasnostech a rozporech dialog,“ uvádí Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj.
Odborný posudek k urbanistické studii na novou čtvrť v okolí Florence obdrželo hlavní město poté, co studii zaslalo Centru světového dědictví k posouzení. UNESCO dlouhodobě Prahu žádalo, aby mu významné projekty předkládala k vyjádření; to se však po dlouhá léta nedělo. Nyní se proto hlavní město rozhodlo jednat aktivně a o chystané zástavbě včas informovalo.
„Mám z posudku upřímnou radost. Sladit ochranu historických hodnot a genia loci s výstavbou nových čtvrtí je velká výzva. Jsem ale přesvědčen, že díky správně připravenému procesu se nám v případě Florence podařilo dospět k nejlepšímu možnému řešení,“ dodává Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj a památkovou péči.
Témata, která hlavní město Praha s Centrem světového dědictví UNESCO řeší, ovšem nejsou jen nové stavební projekty. Obě strany se shodnou na tom, že se i historické, památkově chráněné město musí proměňovat v návaznosti na aktuální výzvy, jako jsou sociální i ekologická udržitelnost, zvyšování kvality veřejných prostranství či reakce na negativní důsledky turistického ruchu. Skrze UNESCO se může Praha s dalšími městy na Seznamu světového dědictví inspirovat při hledání řešení pro tyto výzvy.