Jejich stanici najdeme v téměř každé vesnici, ve městě i velkoměstě. Jsou tu pro nás ve dne i v noci a všichni je známe. Jejich činnost, pokud nejsme v bezprostředním ohrožení, prakticky nevnímáme.
Za práci je třeba jim především poděkovat. Těm dobrovolným zvlášť. Jejich svědomitá a nepřetržitá činnost nás provází již více než150 let. Tyto spolky se zcela přirozeně etablovaly jako nedílná součást našeho státu. Nejen při vlastní záchranné práci, ale i ve veřejném životě. Je jen velmi obtížné si například představit plesovou sezónu bez hasičského bálu. Dobrovolní hasiči jsou jednou z nejmasovějších zájmových organizací v republice. Jen ve sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je téměř 350 000 členů. Statisticky je tak i velmi pravděpodobné, že každý z nás má nějakého „svého“ dobrovolného hasiče buď přímo v rodině, nebo v okruhu známých. I proto je nepochopitelná jejich ignorace ze strany současné garnitury. To, že současná vláda nechápe a nerozumí úloze dobrovolných hasičů, se plně projevilo i vyhlášením speciální daně z tomboly. Tu přichystalo ministerstvo financí jako bonus pro státní kasu. Při tom právě drobný zisk z tomboly tvoří zásadní kapitolu rozpočtového příjmu celé řady jednotek dobrovolných hasičů. Naštěstí zvítězil zdravý rozum a tato nehorázná hloupost byla zrušena.
Stará
pranostika říká, že když hasič spí, republika vzkvétá. U nás to dnes vypadá
přesně opačně. Plošné škrty, které vláda přichystala profesionálnímu sboru,
totiž nikomu klidný spánek nepřináší. Rušit se bude téměř 400 tabulkových míst,
nenakoupí se nová technika, hrozí likvidace celých jednotek a existuje i reálná
možnost, že někdy hasiči třeba vůbec nevyjedou. Navíc nikdo nevysvětlil, proč k
těmto drastickým opatřením kabinet sáhl.
Je zřetelné, že každá pomoc je v tuto chvíli vítána. Plzeňský krajský úřad se podpoře hasičů věnuje dlouhodobě. Například v loňském roce poskytl na podporu činnosti sboru bezmála 14 miliónů korun. Díky tomu si hasiči mohli koupit cisternovou automobilovou stříkačku, dva mikrobusy, nafukovací čluny, dekontaminační sprchy a kontejnerové nosiče. Z dotací mohla být také opravena požární stanice v Klatovech nebo chemická laboratoř v Třemošné.
Hovořit o tom, že hasiče je nutné vždy a ze všech sil podporovat, rozhodně není zbytečné. Důkazem jsou i následující strohá statistická data. Každých 8 sekund zazněla vloni linka tísňového volání. Každých pět minut vyjela jednotka požární ochrany, každých 17 minut byl někdo evakuován z nebezpečných prostor a každých 44 minut zachránily jednotky požární ochrany lidský život.