Přijetí zákonů, které diskriminují LGBT osoby, má významné negativní dopady - například bylo prokázáno, že deprese a užívání návykových látek mezi LGBT lidmi se po přijetí diskriminačních zákonů výrazně zvyšují. Četné studie navíc ukázaly, že lesbické, gay a bisexuální děti a mladí se častěji pokoušejí o sebevraždu.
Naproti tomu přijetí zákonů, které uznávají LGBT osoby jako rovnocenné, pokud jde o občanská práva, jako jsou zákony podporující manželství osob stejného pohlaví, může mít významný pozitivní dopad na fyzické a duševní zdraví a pohodu LGBT lidí.
Jinými slovy, zavádění rovného manželství pro všechny souvisí mimo jiné s postupným poklesem sebevražd u mladých. Ukazuje to rozsáhlá studie z USA provedená mezi lety 1999 a 2015 s názvem “Rozdílová analýza asociace mezi státní politikou manželství osob stejného pohlaví a pokusy o sebevraždu dospívajících” od vědců Julie Raifman, Ellen Moscoe a S. Bryna Austina.
Ta je zajímavá právě způsobem postupného sběru dat podle toho, jak bylo ve Spojených státech rozšiřováno manželství osob stejného pohlaví. Postupně se legislativa rozšířila z jednoho státu v roce 2004 do všech 50 států v roce 2015. To umožnilo výzkumníkům porovnat míru pokusů o sebevraždu mezi dětmi a mladými lidmi v každém státě během sledovaného období. Jakmile bylo v určitém státě uzákoněno manželství i jako možnost pro osoby stejného pohlaví, snížení počtu pokusů o sebevraždu u dětí a dospívajících se v tomto státě stalo trvalým.
Podle této studie tak uzákonění manželství pro všechny znamená jen v USA o 134 000 méně pokusů o sebevraždu či dokonaných sebevražd u mladých lidí ročně.
Pozitivní vliv má i na duševní zdraví dospělých. Pokud můžeme skrze rozšíření práv, která nikoho neomezí a naopak tisícům lidí pomůžou, předejít sebevraždám, měli bychom jako sekulární stát jít touto cestou. Chraňme životy, umožňujme rovná práva všem