Pečujete o dítě se zdravotním znevýhodněním?
Pak víte, jakou radostí je pomáhat a být na blízku nejbližším, ale i to, jak moc náročné to někdy je. Kolikrát jste si sáhli na dno svých sil. Neměnili byste, ale i Vy potřebujete pomoci a máte na pomoc "v pomáhání" právo.
V Česku je přes pět milionů lidí v produktivním věku, z nichž o svého blízkého pečuje každý pátý zaměstnanec. Mnohým se uleví už tím, když je někdo pomocí provází a pomáhá společně s nimi hledat řešení.
Neformální pečující ale nemají stále dost možností pro odlehčovací službu - na chvíli nabrat síly, neexistuje systém jejich vzdělávání, ani systém dostupných bezplatných pomůcek pro péči.
Včera jsme v Senátu se senátory a spolu s dalšími zástupci pečujících i pacientů hledali řešení pro dostupnou psychoterapeutickou péči. Ta chybí onkologickým pacientům, lidem trpícím parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, schizofrenií ale i dětem a dospělým na spektru autismu. Stejně tak chybí těm, co o ně pečují doma a pomáhají, tedy jejich blízkým.
Neví často, jak pomoci, a jsou vystavení často přinejmenším stejnému tlaku a dopadům vážné diagnózy jako samotný pacient.
Situaci dětí a dospělých - jejich psychickou pohodu - ještě více zhoršil covid. To úplně všem. Věřím, že v takové situaci uděláme každý něco pro to, abychom to změnili.
Lidé s vážnými diagnózami i o ně neformálně pečující mají podle pacietskych organizací obvyklý výdělek/příjem kolem 15 tisíc Kč. Placené psychoterapeutické péče ze zdravotního pojištění je jako šafránu a ta komerčně nabízená je finančně nedostupná.