„Když jsem na začátku svého funkčního období přišel na ministerstvo kultury, vzbuzoval ve mně stav prací na naší komponentě značnou obavu. A to jak v praktické přípravě, tak ve způsobu řízení a nastavení celého procesu. Proto jsem na ministerstvu ustanovil řídicí výbor Národního plánu obnovy, který začal okamžitě pracovat a dnes za sebou máme už několik vypsaných výzev a další se připravují. Díky tomu, že se nám podařilo celý proces rozběhnout, máme v návrhu rozpočtu ministerstva kultury na rok 2023 alokováno na Národní plán obnovy 2,2 miliardy korun. A to není vůbec automatická věc,“ říká ministr kultury Martin Baxa.
Finanční prostředky Národního plánu obnovy (NPO) mohou pomoci institucím i jednotlivcům kulturního a kreativního sektoru ve všech regionech České republiky.
„Jde o širokou paletu aktivit, které mohou být podpořeny. Od analytických studií a sběru dat, přes vzdělávací programy pro vzdělavatele i vzdělávané, rekonstrukce a budování kulturních a kreativních center či možnost síťování a budování mezinárodních kontaktů pro umělce až po podklady pro možné legislativní návrhy,“ připomíná ministr Baxa.
Na tiskové konferenci k NPO zároveň představili své projekty zástupci vybraných subjektů, které obdržely dotaci. Generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast představila projekt „Prezentace ČR na 18. mezinárodním Bienále architektury v Benátkách“, který bude přínosem pro mezinárodní spolupráci a prezentaci českého umění v zahraničí, ale také podpoří mladé umělce v jejich dalším rozvoji. „Díky podpoře Ministerstva kultury ČR může být projekt realizován v plném rozsahu a Národní galerie může i nadále pracovat na podpoře českého umění v zahraničí, čemuž se systematicky a dlouhodobě věnuje,“ poděkovala generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast.
Goethe Institut se v projektu „PLAYING KAFKA“ věnuje rozvoji pracovníků kulturního a kreativního sektoru v oblasti využívání počítačových her jako inovativního přístupu v literární a jazykové výchově. Výuková videohra se pomocí kombinace herních mechanik a narativních přístupů pokusí přiblížit Kafkovu tvorbu i život. Do projektu se již od počátku zapojí také odborníci na Kafku, učitelé a budoucí uživatelé.
Cílem projektu Produkční skupiny ART GATE je zmapovat segment technických a produkčních pracovníků v oblasti živého umění. Výsledky poskytnou obrázek o regionální působnosti těchto profesí a data mohou být podkladem pro analýzy trhu práce v konkrétních lokalitách a pomoci při tvorbě nových pracovních míst a nabídek služeb v oblasti živého umění.
Přehled jednotlivých iniciativ
V rámci iniciativy Status umělce jsou připraveny analýzy, výzkumy a podklady pro budoucí legislativní řešení, projekty pro kreativní učení a další aktivity, jež mají zvyšovat kulturní a kreativní gramotnost, a podporovat rozvoj dovedností v oblasti realizace projektu v zahraničí. Dalším přínosem je rozvoj zkušeností v kontextu mezinárodního prostředí, navázání nových mezinárodních kontaktů pro profesní rozvoj. Projekty podporují mezinárodní uměleckou a odbornou spolupráci v kreativním sektoru u nás. V současné době již bylo v rámci této iniciativy vypsáno pět výzev, vyhodnoceny byly zatím tři.
Rozvoj regionálního kulturního sektoru a kreativního sektoru je iniciativa s nejvyšší alokací, je na ni určena částka 3,4 miliardy korun. Sem patří například výzva velká kulturní a kreativní centra, která je momentálně ve fázi hodnocení. Díky této výzvě může vzniknout do podzimu roku 2025 až 15 kulturních a kreativních center v regionech ČR. Celkově bylo podáno na 70 projektů a finální výsledky lze očekávat v průběhu listopadu.
Další iniciativou je Digitalizace kulturního a kreativního sektoru. Zde je k dispozici 800 milionů korun, které jsou určeny pro instituce, které mají za úkol digitalizovat naše kulturní dědictví. Díky tomu se tyto informace stanou přístupnějšími mnohem širšímu okruhu lidí. V tuto chvíli je otevřena první výzva v rámci iniciativy, která je určena muzeím, galeriím, Národnímu památkovému ústavu, Římskokatolické církvi a vlastníkům a správcům národních kulturních památek. Výzva momentálně běží.
Kreativní vouchery jsou další iniciativou a je na ně určeno 560 milionů korun. Kreativní vouchery jsou obrovská pomoc kreativcům a zároveň malým a středním firmám. Díky tomu, že firmy budou moci žádat o kreativní vouchery, budou si moci dovolit kreativní služby, které jim poskytnou kreativci, jež budou sdruženi do celostátní databáze. Vypsání výzvy plánujeme do konce letošního roku.
Ministerstvo kultury je v rámci Národního plánu obnovy vlastníkem komponenty Rozvoj kulturního a kreativního sektoru. V této komponentě je 5 iniciativ: Status umělce a umělkyně, Rozvoj regionálního kulturního sektoru a kreativního sektoru, Digitalizace kulturního a kreativního sektoru, Kreativní vouchery a Legislativní reforma zavádějící vícefondové financování kulturních institucí. Celkem je na ně vyčleněna částka 5, 4 mld. Kč. Více informací najdete ZDE a ZDE.