Jen 37 procent lidí si nyní dle svých slov dopřává stejně kvalitní jídla jako před rokem, tedy v době před prudkým růstem inflace. Naprostá většina je na tom o dost hůře. A zdaleka nejde jen o velikost porcí nebo chuťové preference. Čeští občané také začínají jíst méně zdravých pokrmů.
„Z celorepublikového průzkumu vyplývá, že v porovnání s minulým rokem si dopřává méně zdravých a vyvážených jídel přes 57 procent lidí, čtvrtina jí zdravě jen zřídka nebo si taková jídla dokonce vůbec nemůže nyní dovolit. Je to nepříjemná změna dlouhodobého trendu, kdy zdravé stravování nabývalo na významu,“ uvedla členka vedení Edenredu Aneta Martišková.
Podle odbornice na zdravou výživu Hany Málkové z organizace STOB může odklon od zdravějších jídel způsobit mnoho zdravotních problémů. Hrozbou je nedostatečná konzumace zeleniny a ovoce, které pomáhají v prevenci civilizačních onemocnění. Lidé rovněž mohou upřednostňovat méně kvalitní potraviny bohaté na cukr a tuky nevhodného složení, v jídelníčku mohou naopak chybět bílkoviny a vláknina, což může vést dlouhodobě ke vzniku obezity a dalších přidružených onemocnění.
„Levnější jídla, která si nyní vybíráme, nemusejí dosahovat kvalit toho, na co jsme byli zvyklí, trpí tím vyváženost a pestrost stravy. Ruku v ruce s tím jsou navíc restaurace kvůli snížené kupní síle lidí tlačeny do snižování svých nákladů. Pokud tento trend potrvá, tak v kombinaci s nižší návštěvností může mnohé restauratéry vést k úvahám, jak naložit v budoucnu se svým podnikáním,“ uvedla členka vedení Edenredu Aneta Martišková.