MUDr. Zdeněk Hřib

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • 1. nám. primátora hl. m. Prahy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.01.2023 6:37:00

Za dobrý nápad finanční odměna

Za dobrý nápad finanční odměna

Letošní ročník inovačního maratonu Nakopni Prahu je v plném proudu. Praha vítězný projekt ocení finanční odměnou až do výše 250 tisíc korun.

 Máte nápad, nebo dokonce už projekt, který zlepší život v metropoli? Magistrát hlavního města Prahy spolu s městskou společností Operátor ICT, a. s. (OICT) nejen finančně podpoří týmy, které mají chuť svou myšlenkou postavenou na moderních technologiích a inovativních řešeních zlepšit a rozvíjet Prahu. Stačí, aby svůj nápad, nebo projekt zaregistrovaly do konce ledna do soutěže Nakopni Prahu.

Nakopni Prahu je soutěž ve formátu inovačního maratonu, ze které během její tříleté historie vzešlo mnoho úspěšných projektů. A to i díky řadě workshopů a přednášek zejména od odborníků na městské inovace, kteří týmům pomáhali s realizací jejich projektu a radili jim, jak proměnit nápad v úspěšný projekt. V loňském ročníku (ZDE) si odbornou porotu získal tým Zavaděči, který svým projektem Řadička pomůže řešit problematiku tramvajové dopravy. Ta hlavně v centru města balancuje na hraně kapacity. Řadička se tak může stát pomocníkem řidičů tramvají, kterým předá potřebné informace jasnou a srozumitelnou cestou přímo do palubního počítače v kabině řidiče a umožní jim plynulejší provoz na frekventovaných tramvajových křižovatkách. Tým Zavaděči na jejím rozvoji nadále spolupracuje přímo s Dopravním podnikem hl. města Prahy, který je připraven otestovat princip fungování inovačního nástroje Řadička v reálném provozu.

Dále porota druhým místem ocenila projekt reKáva, který pro zapojené kavárny, firmy a další instituce zajišťuje svoz vyprodukované kávové sedliny pro její další využití, např. do farem pro pěstování hlívy ústřičné. Lógr se ukládá do „smart košů“ s integrovaným čipem, který monitoruje zaplněnost koše a data odesílá do aplikace, aby měl řidič elektrického cargo kola v reálném čase přehled o tom, kde je plný koš lógru, a mohl ho odvézt do farmy.

Na třetím místě se umístil projekt Gamifit, což je gamifikovaná fitness aplikace nejen pro děti inspirovaná sportovními trackery a workouty. Je vytvořená tak, aby ji děti mohly snadno, a rády, využívat doma. Aplikaci samozřejmě mohou využít také školy a motivovat děti k pohybu i mimo hodiny tělesné výchovy, nebo v případě lockdownů. Loňští vítězové získali dohromady finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a dalších 420 000 Kč na pomoc s realizací vzniklého nápadu.

Za dobrý nápad finanční odměna

Týmy, které v létě ocení porota letošního ročníku, získají i letos „šek“ na finanční odměnu v celkové výši sto tisíc korun s tím, že vítěznému týmu připadne 50 000 Kč. Tým, který se umístí na druhém místě, dostane 30 000 Kč, a pro třetí umístěný tým je určeno 20 000 Kč. Na podporu spojenou s vlastní realizací nápadů do funkčních prototypů mají oceněné týmy možnost získat dokonce až 600 tisíc korun, tj. 200 tisíc korun pro umístěný tým.

„Praha je významným centrem zrodu mnoha chytrých nápadů a také startupových projektů. Proto jsme se už před třemi lety rozhodli, že umožníme jejich zapojení do lepšího fungování města i městských společností prostřednictvím hackhatonu inovací. I letošní ročník Nakopni Prahu nepochybně přinese nové projekty a obohatí tak rozvoj našeho města,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Jde o jedinečnou akci, která je velkou příležitostí pro lidi, kteří mají chuť svým inovativním nápadem přispět ke zkvalitnění života v Praze. Jako městská společnost, která v rámci metropole zavádí inovativní projekty, věříme, že na vytváření nové, přátelské a efektivní Prahy se můžeme podílet hlavně společně s lidmi, kteří v metropoli žijí, pracují nebo v ní tráví svůj čas, ať už je spojený se zábavou, nebo studiem. Soutěž Nakopni Prahu jim současně otevírá příležitost zkusit si vyvinout produkt či službu od nápadu až po realizaci, včetně sestavení business plánu, a to za podstatné podpory odborníků a mentorů z řad pražských městských organizací i soukromého sektoru a zástupců Magistrátu hl. města Prahy,“ říká Tomáš Barczi generální ředitel společnosti OICT, která je organizátorem soutěže.

„Projektoví manažeři a experti na zavádění inovativních řešení jsou v každém případě připraveni vybraným projektům poskytnout maximální podporu a pomoc přetavit dobrou myšlenku ve funkční prototyp. Nadšencům, inovátorům, kteří se rozhodnout jít se svým nápadem do jedné z projektových výzev Nakopni Prahu, stačí, aby dali dohromady tým o dvou až čtyřech členech a přihlásili se. U nás v OICT se těšíme na to, že se nám podobně jako loni sejdou zajímavé projekty, které konkrétním způsobem přispějí ke zlepšení kvality života Pražanů,“ doplňuje ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení Petr Suška, který se jako mentor a porotce Nakopni Prahu pravidelně účastní.

Kde a jak se přihlásit
Registrace do soutěže je pro dvou- až čtyřčlenné týmy otevřena do 31. ledna 2023, a to prostřednictvím jednoduchého online formuláře ZDE. Již 23. února 2023 v pražském CAMPu odstartuje letošní, v pořadí 4. ročník soutěže Nakopni Prahu úvodní akcí „Nakopni Workshop“, kde se přihlášené týmy dozví všechny potřebné informace o jednotlivých výzvách, harmonogramu soutěže a seznámí se s mentory.

Stručně o Nakopni Prahu:

  • finanční odměna pro vítězný tým činí 50 000 Kč, pro tým, který se umístí na druhém místě 30 000 Kč, a pro třetí umístěný tým pak 20 000 Kč; 
  • všechny tři vítězné týmy získávají též možnost 6 měsíců trvající projektovou podporu od OICT a finance na rozvoj projektu ve výši 200 000 Kč na projekt; 
  • soutěž probíhá během 4 měsíců od prosince 2022 do května 2023 (prosinec = vyhlášení výzev, únor – květen = vlastní práce na projektech), v tomto období budou rozvíjeny pilotní projekty zacílené na zlepšení kvality života obyvatel Prahy; 
  • hlásit se mohou 2 - 4členné týmy, které si zvolí jednu z projektových výzev a dále ji rozvedou; 
  • cílem je představit funkční prototyp nové služby či produktu odborné porotě složené ze zástupců města i nezávislých expertů a následně i široké veřejnosti; 
  • hodnotitelé „konceptu“ nové služby nebo produktu jsou odborníci na technologie, inovace, realizaci projektů; 
  • semifinále proběhne formou představení celého prototypu včetně business plánu odborné porotě (únor – duben 2023); 
  • finálové projekty budou detailně vyhodnoceny a odborná porota vybere 3 nejlepší, které získají i finanční odměnu (květen 2023).

Více informací, vč. pravidel soutěže ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama