Europoslanci vyzývají orgány EU a členské státy k neustávající pomoci Ukrajině. Konkrétně volají po posílení závazků politické, hospodářské, finanční a humanitární podpory. Žádají o zvýšení a urychlení vojenské pomoci, včetně poskytování moderních těžkých zbraní. V neposlední řadě Evropský parlament vítá přijetí již 10. balíčku protiruských sankcí a jejich další rozvoj.
Rezoluce také vyjadřuje podporu finančnímu balíčku ve výši 18 miliard eur na rok 2023 pro obnovení a zajištění stability země.
„Minulý týden jsme spolu se zástupci Komise diskutovali o plánech v případě, že by finanční pomoc Ukrajině blokovalo Maďarsko. Komise nás ujistila, že pracují s mnoha variantami a podpora Ukrajiny neustane. A Orbán se může třeba postavit na hlavu,” popisuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.
Ukrajina má v plánu uspořádat do konce února letošního roku také mírový summit na půdě OSN, kterého by se měly zúčastnit všechny členské státy. „Rusko v tuto chvíli není příliš motivované vyjednávat. Silně pochybuji, že by ruští představitelé přijeli a byli tak součástí mírového dialogu. Válka ale musí letos skončit. V této rozhodující fázi je tedy nutné Rusko k vyjednávání tlačit. Hlavně pomocí přísnějšího vymáhání sankcí a ukončení výjimek. Jsou to kroky, kterými chceme zajistit konec války a mír pro Ukrajinu a její občany,” doplňuje Gregorová.