Podle Toma Philippa nejsou přeplněné čekárny dětských lékařů otázkou nynějšího vedení ministerstva zdravotnictví, ale dlouhodobým problémem, který vznikl v důsledku toho, že jsme 20 let podceňovali práci v terénu. Ta je nyní pro lékaře neatraktivní.
„To se nezlomí za rok nebo dva, to je práce na několik let, možná i desetiletí. Když jsem byl náměstkem ministra zdravotnictví, přišli jsme s projektem zvýšení počtu studentů na lékařských fakultách. To bylo základním posunem k tomu, že by během následujících dvou až tří let mělo začít přibývat zhruba o 200 až 250 lékařů ročně více, než když jsem byl na ministerstvu. Nabídka ze strany pracovníků bude tedy větší. Zároveň předpokládám, že zůstanou v České republice a neutečou do zahraničí,“ uvedl lidovecký poslanec.
K tomu je podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví potřeba vytvořit podmínky, tedy učinit způsob postgraduálního vzdělávání přívětivý a lékaře rozumně ohodnotit.
„Určitě bychom měli mluvit o finančních motivacích. Vzhledem k tomu, že pracuji zároveň ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, mám k dispozici čísla, která říkají, jak jsou jednotlivé skupiny lékařů v terénu honorovány. Zrovna u praktických lékařů jsou částky, které měsíčně získávají od pojišťoven, na české poměry docela vysoké. Myslím si, že až si to plně uvědomí lékaři v lůžkových zařízeních, v nichž jsou příjmy diametrálně nižší, mohla by to pro ně být motivace doplnit lékaře v praxi i v terénu,“ sdělil Českému rozhlasu Tom Philipp.