Pětipodlažní budovu na adrese TGM 16 pomalu opouštějí úředníci, kteří se musejí přestěhovat do náhradních prostor. Čtyřiapadesát let starou nemovitost totiž čeká přestavba, která by do tří let měla udělat z nevzhledného domu reprezentativní sídlo magistrátu. V souvislosti se stěhováním úřadu čekají na Přerovany změny. Ty první začnou už koncem února, kdy se budou úředníci stěhovat z náměstí TGM na Smetanovu ulici. Druhá vlna změn přijde na řadu v březnu, neboť další pracovníci magistrátu se budou přemísťovat do Pasáže.
„Od pondělí 20. do čtvrtku 24. února bude omezena činnost na úseku dopravních přestupků, silničního správního úřadu a dopravního úřadu. Od pondělí 27. února budou tyto činnosti plně dostupné na nové adrese Smetanova 7, kam se přemístí silniční správní a dopravní úřad a na adrese Smetanova 7a, kde se budou řešit dopravní přestupky,“ informoval přerovský primátor Petr Vrána.
Ještě větší změna čeká na Přerovany, kteří si v březnu budou potřebovat vyřídit občanku, pas či řidičák. Pokud nechtějí nebo nemohou doklady vyřizovat v jiných městech, měli by přijít na úřad do poloviny března – po tomto datu totiž budou přepážky na TGM 16 zrušeny, neboť úřad se bude od 15. do 31. března stěhovat do náhradních prostor v Pasáži. „Vyřídit nové doklady si lidé budou moci na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností – například v Lipníku nad Bečvou, Olomouci či Prostějově. V Přerově to ale možné nebude. Vyhotovené doklady, které si nevyzvednou do 15. března, budou vydávány v náhradních prostorách v ulici Bratrská 34,“ uvedla Jitka Kočicová z přerovského magistrátu. V Pasáži pak bude úřad fungovat od pondělí 3. dubna.
Na provizorních pracovištích by měli úředníci pracovat do konce roku 2025 – za tu dobu by se měl objekt, který Přerované znají pod názvem Emos, kompletně zrekonstruovat. Nemovitost stojí na náměstí od roku 1969, kdy nahradila v historickém centru starou zástavbu. Později se ale Přerované ohrazovali, že dům hyzdí náměstí a jednoduše sem „nezapadá“. Zastupitelé se proto v roce 2020 rozhodli, že za 37 milionů 700 tisíc korun budovu koupí, aby do ní mohli přemístit magistrátní úředníky – a zavázali se, že najdou pro nemovitost líbivější tvář. Novou podobu našli prostřednictvím soutěžního dialogu. Z nabídek pěti týmů vybrala v roce 2021 komise jednomyslně návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa.
„V současné době už je ukončena projektová příprava, je pravomocné stavební povolení – a probíhá příprava podkladů pro veřejnou zakázku, samotná veřejná zakázka na dodavatele stavby ale ještě nebyla vyhlášena,“ informoval náměstek primátora Vladimír Lichnovský. Zástupci města také plánují, že na přelomu března a dubna požádají o dotaci na energetická opatření pro tuto nemovitost. „Pro podání žádosti je ale nutné doložit, že objekt není využívaný, proto se stěhováním úřadu nemůžeme otálet,“ vysvětlil na závěr primátor Petr Vrána.