Takto shrnuli situaci ve své zemi zástupci íránské komunity žijící v zahraničí. Možnosti svobodně hovořit o své zemi na půdě Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky si velmi cení, ačkoliv pro ně každý podobný výstup znamená opakovanou volbu mezi svobodou projevu a možností vrátit se do své země a vidět své blízké.
Pegah Moulana, Íránka a vedoucí Youth and Environment Europe, neziskové organizace působící v bezmála dvaceti sedmi zemích přirovnala situaci ve své zemi k ohromnému monstru, které každým dnem roste a nevíme, kdo bude další, koho pohltí. Profesor Profesor Afshin Shahi z Keelské univerzity ve Velké Británii připomněl, že Írán se ve válce na Ukrajině angažuje na straně dalších diktatur, čínské a ruské.
Na závěr bohaté a otevřené diskuze, ve které Irena Hůlová z Amnesty International ČR připomněla, že lidskoprávní situace v Íránu se zásadním způsobem zhoršuje. Roste počet osob neoprávněně vystavených mučení, vězení. Ušetřeny těchto krutostí nejsou ani děti. K zásahům dochází i ve školách. Opakovaně dochází z velmi sporných důvodů a bez řádného soudu popravám demonstrantů, aktivistů či novinářů. Přítomní hosté však vyjádřili naději, že hodnoty nemohou být zavražděny a ocenili již přijaté kroky mezinárodního společenství vedoucí k vyšetřování situace.
Hosté se spolu s členy podvýboru shodli na důležitosti pokračujícího mezinárodního tlaku na respektování lidských práv v Íránu, v případně nutnosti propojeného s jasně cílenými sankcemi proti osobám odpovědným za porušování lidských práv.
Tyto priority byly také podtrženy v usnesení přijatém podvýborem pro lidská práva a podporu demokracie.