Členské státy EU se po dlouhém jednání dohodly na zásadních bodech migračního paktu, tedy nutné reformy migrační politiky EU. Základ tohoto společného řešení položila během svého předsednictví Česká republika a prosazovala ho i v rámci předsednického tria s Francií a Švédskem.
Hlavní princip dohody říká, že se žádné povinné kvóty nezavádí. Principem číslo dvě je pak solidární finanční pomoc migrací nejvíce zasaženým členským zemím. Zůstává tedy na členských státech, které řešení pomoci zvolí. Dohodu za Českou republiku vyjednal ministr vnitra Vít Rakušan. Teď přijde na řadu vyjednávání s Evropským parlamentem.
„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů Ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan a připomíná programy České republiky Pomoc na místě a MEDEVAC, kterými pomáháme přímo tam, kde to má největší smysl.
Na základě včerejší ministrem vnitra vyjednané dohody bude navíc Česká republika ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuta, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny, kterým Česko solidárně poskytuje dočasnou ochranu. „Tím se nám od EU dostává další uznání za naši práci. Od komisařky Ylvy Johansson jsem navíc v souvislosti s naším zapojením do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny získal příslib další finanční pomoci pro Česko,“ dodává Vít Rakušan.
Důležitým výsledkem jednání je také přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a k rychlejšímu vracení těchto osob.
Podrobnější informace naleznete ZDE.