„Žádné takové zatím u nás neexistuje. Přitom většina žen, které zažily znásilnění, sexualizované násilí nebo nátlak, pomoc potřebuje. Obětí jsou mezi námi desetitisíce, mnohé z nich potřebují pomoc, aby se s následky traumatizující zkušenosti vyrovnaly a vrátily se k plnohodnotnému kvalitnímu životu,” uvádí Klára Kocmanová.
Centrum PORT, které nabídne komplexní pomoc a péči obětem sexualizovaného násilí, vzniká pod patronací organizace proFem na Praze 6. Výtěžek veřejné sbírky půjde zejména na celkovou rekonstrukci a vybavení centra.
„Pomoc obětem sexuálního násilí není dostatečná, péče musí posílit. Dlouholeté zkušenosti organizace proFem jsou zárukou profesionální péče bez předsudků, se kterými se bohužel oběti musí často potýkat. Věřím, že sbírka bude úspěšná a podaří se zaplatit rekonstrukci prostor tak, aby se zde oběti cítily bezpečně a komfortně. Na politicích je, aby zároveň pracovali jak na legislativní úpravě domácího a sexuálního násilí, tak posílili prevenci, díky které se budou počty obětí snižovat,” vysvětluje Klára Kocmanová.
Centrum PORT nabídne obětem sexualizovaného násilí krizovou pomoc, možnost okamžitého ubytování, sociální a právní poradenství, individuální a skupinovou psychoterapii, speciální výslechovou místnost nebo sběr a uchování genetických vzorků a důkazů či lékařskou pomoc. Oběti najdou všechny tyto služby na jednom místě, budou poskytované vyškoleným personálem a reflektovat individuální potřeby každé klientky či klienta.
Prostory centra budou mít více než 300 metrů čtverečních. „Jejich rekonstrukce je velmi nákladná. Navíc nás, jako všechny ostatní, zaskočila vysoká inflace a zdražování. Některé materiály nás nyní stojí i víc než dvojnásobek toho, s čím jsme počítali. I přes podporu z Norských fondů, českých firem, nadací nebo využití našich rezerv či individuálních dárců stále nemáme dostatek prostředků,” uvádí Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, neziskové organizace, která pomáhá obětem sexualizovaného či domácího násilí už tři desítky let.
Pirátská poslankyně Klára Kocmanová se tématu sexualizovaného násilí věnuje dlouhodobě. Kromě podpory vzniku centra například prosazuje redefinici znásilnění, která co nejlépe ochrání oběti, či schválení evropské Úmluvy o potírání a prevenci násilí.
Více informací o sbírce najdete ZDE.