Probíraná témata programové konference kopírují nejpalčivější problémy dneška. Konec prohlubování rozdílů mezi společenskými skupinami, růst minimální mzdy, odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů, podpora bydlení, zajištění kapacit ve školách, a také odmítnutí privatizace nemocnic – to byla některá z témat, k nimž se dnes účastníci konference vyjadřovali nejčastěji.
Průběh programové debaty upřesňuje Michal Šmarda, předseda Sociální demokracie: „Nešlo o úpravu aktuálního programu, ale o rozpracování témat, které jsou předmětem široké debaty o reformách, úsporách, modernizaci a efektivitě státu. Naše jednání jsme rozdělili do šesti částí, které se věnují postavení lidí ve společnosti, daňovému systému, životnímu prostředí, řízení obcí a státní správy a globálním otázkám.“
Témata jednotlivých skupin, které se sešly v dopoledních hodinách, shrnuli v odpoledních příspěvcích jejich moderátoři, místopředsedové Sociální demokracie.
„Základem naší debaty byl fakt, že stát selhává v ochraně zdravé hospodářské soutěže, a že jsou to oligarchové, kteří profitují z krizí. Jejich vliv a zisky nadále rostou, zatímco střední třída a nejslabší stále chudnou, protože na důsledky krize doplácejí nejvíc,“ shrnuje za skupinu Lidé a společnost Josef Říha.
Na jeho slova navazuje i místopředseda Karel Machovec, moderátor pracovního bloku Hospodářský model: „Reformy v ČR nemůžou proběhnout bez změny daňového systému. Chceme vyšší podporu menších a středních podniků, dotace korporacím považujeme za nesmysl. Další velké téma je transformace energetického průmyslu nebo vznik sociálně-klimatického fondu, který by měl pomoci nejchudším v době krize, kterou jsme prošli.“
Lukáš Ulrych, místopředseda strany a předseda Mladých sociálních demokratů, vedl panel s názvem Odolné ekosystémy. „Otázky životního prostředí musí být řešeny komplexně spolu se zemědělskou a sociální politikou. Výkyvy počasí, sucha, záplavy, to vše má dopad na životy lidí v mnoha oblastech,“ zmiňuje Ulrych témata, která se ocitla v debatě.
„Proměny společnosti se odehrávají i na mezinárodním poli a Česká republika na ně musí umět reagovat. Z našeho pohledu jsou to otázky týkající se modernizace Evropské unie, společné bezpečnosti a toho, jakou roli máme v Evropě zastávat,“ říká za skupinu Globální rozvoj Lubomír Zaorálek.
Panel Dobré vládnutí se věnoval prohlubující se oligarchizaci státu a zvyšování vlivu byznysu na politiku. „Je nutné se věnovat formě i obsahu vládnutí. Fungující obce, kraje i stát jsou pro společnost klíčové,“ shrnuje závěry Jiří Chvojka.
Jak má vypadat dialog občanů s politiky, jak zapojit veřejnosti do rozhodování nebo jak řešit dostupnost služeb, probírali účastníci panelu s názvem Velkoměsta. „Řízení města musí probíhat ve prospěch jeho obyvatel. Čelíme tlaku společenských změn, které jako první dopadají právě na velká města a jeho obyvatele. Je třeba, aby města byla místem, kde chceme žít. Změny nesmí probíhat chaoticky a bez návaznosti, aby lidem ve městech pomáhaly, a naopak nekomplikovaly jejich život,“ uzavírá za jednotlivé programové skupiny Břetislav Štefan.
Cílem Sociální demokracie je lepší, bohatší a spravedlivější Česko. Programové priority, na kterých se dnes stranické týmy shodly, budou rozpracovány do podoby věcných záměrů zákonů. V příštích měsících je osobnosti strany představí veřejnosti.
„Atmosféra debat byla věcná a konstruktivní. Ukazuje se, že o myšlenky Sociální demokracie je zájem mezi řadou mladých lidí. Ti se dnes setkali se zkušenějšími kolegy a vzájemně si předali různé úhly pohledu. Právě mezigenerační komunikace je klíčovým přínosem podobných akcí. Jsem přesvědčen, že jsem dnes viděl řadu budoucích skvělých politiků,“ uzavírá programovou konferenci Michal Šmarda.